Premiera systemu Android Oreo

Google zaprezentował wczoraj oficjalnie najnowszą wersję swojego flagowego produktu, jakim jest mobilny system operacyjny Android. Oprogramowanie nosi nazwę Android O (Oreo), a data jego premiery nie została wybrana przypadkowo.

Był to chwyt marketingowy. Chodzi o to, że wczoraj w USA można było obserwować całkowite zaćmienie Słońca, podczas którego gwiazda przybrała w szczytowym momencie kształt litery O.

System Android Oreo (czyli Android 8.0) jest następcą systemu Android 7.1, którego nadano roboczą nazwę Nougat. Google wprowadził do systemu Android Oreo kilka interesujących nowych opcji i rozwiązań, dzięki którym ma on być bardziej przyjazny użytkownikowi i co ważne energooszczędny. Tak przynajmniej mówią ci użytkownicy mobilnych urządzeń, którzy zdążyli już przetestować nowy Android i twierdzą, że wprowadzone do niego zmiany są raczej kosmetyczne. A oto w telegraficznym skrócie niektóre z nowych opcji.

Zobacz również:

  • Windows 11 24H2 wchodzi do fazy Release Preview. Nowe tła HDR, Sudo, 7z i inne funkcje
  • Premiera kolejnej wersji systemu RHEL 9
  • ChromeOS i biznes - takie połączenie ma coraz więcej sensu

Użytkownik może teraz szybko sprawdzić stan baterii, gdyż ikona prezentująca stan naładowania baterii jest wyświetlana bezpośrednio na pasku statutu systemu Android. Użytkownicy zdążyli już zauważyć, że operacja boot systemu Android O (rozruch) trwa znacznie krócej, a Google zmienił też sposób wyświetlania powiadomień. Ikonka informująca użytkownika o powiadomieniu jest wyświetlana bezpośrednio przy nazwie aplikacji.

Google usprawnił działanie opcji Settings (Ustawienia). Użytkownik może obecnie skonfigurować system Android szybciej i w dużo bardziej intuicyjny sposób. Kolejna nowa funkcja nosi nazwę Picture-in-picture. Dzięki niej użytkownik urządzenia Android może inicjować rozmowę wideo lub oglądać np. film bez konieczności przerywania pracy innej aplikacji czy zamykania obsługującego ją okienka.

Bardzo przydatna jest też nowa funkcja Smart Text Selection, która pozwala użytkownikowi w bardzo elastyczny i przyjazny mu sposób zarządzać tekstem. Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, to warto zwrócić uwagę na nową opcję

Google Play Protect. Dzięki niej użytkownik może szybko przeskanować aplikację i sprawdzić czy nie stwarza ona żadnego zagrożenia.

Na koniec warto zwrócić uwagę na niezwykle przydatny nowy mechanizm noszący nazwę Treble. Usprawnia on w znakomity sposób zadanie aktualizowania oprogramowania Android. Nie wdając się w szczegóły można tylko powiedzieć, że dzięki niemu użytkownicy urządzenia Android O nie będą już musieli czekać miesiącami na to, aby do jego pamięci trafiła najnowsza wersja oprogramowania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200