Premiera procesora Tukwila w lutym

Intel poinformował wczoraj, że zaczął już dostarczać producentom serwerów układ Tukwila (kolejna wersja procesora Itanium). Firma odkładała wcześniej wielokrotnie premierę tego produktu (która pierwotnie powinna mieć miejsce w 2008 r.), co było związane z różnymi problemami technicznymi.

Firma zapowiada, że oficjalna premiera 64-bitowego procesora Tukwila będzie mieć miejsce jeszcze w tym kwartale, prawdopodobnie w lutym. Jest to najszybszy procesor linii Itanium (przetwarzający dane prawie dwa razy szybciej niż jego poprzednik), wspierający szereg nowych funkcjonalności, dzięki którym serwery pracują bardzo wydajnie oraz co ważne niezawodnie.

Układ zawiera cztery rdzenie obliczeniowe i jest następcą procesora Itanium 9100 (nazwa kodowa Montvale), który pojawił się na rynku w 2006 r. Zapowiedź premiery procesora pojawiła się na kilka dni przed konferencją International Solid-State Circuits Conference (San Francisco; 7-11 luty), na której wiodący dostawcy serwerów będą dyskutować o o najnowszych technologiach stosowanych w serwerach. Mówi się, że to właśnie na tej konferencji Intel zaprezentuje oficjalnie procesor Tukwila.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI

Intel opóźniał w zeszłym roku premierę procesora Tukwila dwukrotnie (w maju, a następnie w październiku), tłumacząc się, że jest to spowodowane koniecznością wprowadzenia do niego różnego rodzaju modyfikacji takich jak np. wsparcie dla technologii DDR3 czy nowe funkcjonalności umożliwiające skalowanie aplikacji.

Intel pracuje już nad następcą układu Tukwila. Ma to być procesor Poulson, który będzie produkowany przy użyciu technologii 32 nanometrów (w przypadku procesora Tukwila jest to technologia 65 nanometrów).

W pierwszej połowie tego roku będziemy świadkami jeszcze dwóch znaczących premier intelowskich układów CPU przeznaczonych do budowania serwerów. Chodzi o ośmiordzeniowy procesor Nehalem-EX oraz procesor Westmere (architektura x86). Procesory Nehalem-EX posłużą do budowania serwerów z najwyższej półki, a procesory Westmere będą instalowane w serwerach średnie klasy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200