Premiera nowej wersji przeglądarki Firefox obsługującej urządzenia Android

Mozilla udostępniła użytkownikom pod koniec zeszłego tygodnia próbną wersję swojej nowej przeglądarki Firefox, zaprojektowanej dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android.

Przeglądarka Firefox Preview – bo taką nazwę nosi to oprogramowanie – zastąpi obecną przeglądarkę Firefox obsługującą urządzenia Android, znaną pod roboczą nazwą „Fennec”.

Sercem nowej przeglądarki jest silnik noszący nazwę silnik „GeckoView”. Ma on budowę modułową i jest połączeniem zaprojektowanych przez Mozillę programów Android z najnowszym silnikiem renderowania Gecko, który wchodzi w skład desktopowej wersji przeglądarki Firefox Quantum.

Zobacz również:

Wprowadzając do przeglądarki Firex Preview silnik Gecko, Mozilla uniezależnia się od firmy Google i opracowanego przez nią silnika Blink, na którym bazują inne przeglądarki obsługujące urządzenia Androd. Nie będzie też musiała korzystać z oprogramowania WebView. Jest to wbudowany w system Android mechanizm renderowania stron, obsługujący inne niż przeglądarki aplikacje.

Mozilla twierdzi, że przeglądarka Firefox Preview pracuje dwa razy szybciej od dostępnej obecnie przeglądarki Firefox obsługującej urządzenia Android. Ma jeszcze jedną zaletę. Tak jak desktopowa wersja przeglądarki Firefox, mobilna przeglądarka Firefox Preview ma w domyślnej konfiguracji włączoną opcję blokowania mechanizmu śledzącego poczynania jej użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200