Premiera najmniejszego na świecie PC

OQO model 01, czyli jeden z najmniejszych komputerów PC na świecie (jego wymiary to 12,4 x 8,6 x 2,3 cm), został wreszcie oficjalnie wprowadzony do sprzedaży. Urządzenie pracuje pod kontrolą systemu Windows XP i, jak przekonują jego twórcy, funkcjonalnością nie ustępuje popularnym komputerom przenośnym.

OQO model 01

OQO model 01

Model 01 wyposażono w procesor Transmeta 1 GHz, 256 MB pamięci RAM i dysk twardy o pojemności 20 GB. Obraz jest wyświetlany na 5-calowym wyświetlaczu LCD o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Urządzenie ma również zintegrowany moduł Bluetooth i Wi-Fi, a także port USB (niestety w wersji 1.1) i FireWire.

OQO model01

OQO model01

Jak przekonuje Andrew Popell - szef OQO - jest to sprzęt o tej samej mocy i funkcjonalości, co odpowiadający mu parametrami komputer PC - urządzenie z powodzeniem może być wykorzystywane do pracy w sieci, słuchania plików MP3 czy też oglądania filmów. Choć jest to 'pełnowartościowy' komputer, jego wymiary - 12,4 x 8,6 x 2,3 cm - są raczej zbliżone do wymiarów palmtopa. Miniaturową klawiaturę można wsunąć pod ekran. Urządzenie wskazujące jest umieszczone na wbudowanej klawiaturze, chociaż z powodzeniem można je zastąpić dotykowy wyświetlacz. Niestety, czas działania na bateriach nie jest oszałamiający i wynosi ok. 2,5 godziny. Na szczęście zużytą baterię można wymienić na nową.

W biurze bądź w domu, model 01 można podłączyć do , która pozwoli korzystać z niego jak ze stacjonarnego komputera. Maksymalna rozdzielczość możliwa do uzyskania na zewnętrznym monitorze to 1280 x 1024 pikseli.

Niestety, ze względu na wymiary nie było możliwości wykorzystania czytników CD czy DVD. Jedynym rozwiązaniem jest podłączenie zewnętrznego napędu przez port USB lub FireWire.

OQO model 01

OQO model 01

Urządzenie zostało zaprezentowane publicznie już na początku tego roku, pisaliśmy o tym tutaj. Jednak moment wprowadzenia na rynek, pierwotnie wyznaczony na początek czerwca, był wciąż odsuwany. Komputer wraz z systemem operacyjnym Windows XP Home Edition kosztuje 1899 USD, a można go nabyć jedynie za pośrednictwem strony firmowej OQO.


TOP 200