Premiera Windows 2000 SP2

Microsoft udostępnił drugi zestaw poprawek Service Pack dla Windows 2000. Poza poprawkami licznych błędów, jakie udało się odnaleźć w systemie, zestaw zawiera również kilka rozszerzeń, m.in. w zakresie bezpieczeństwa systemu i jego zgodności ze starszymi wersjami aplikacji.

Microsoft udostępnił drugi zestaw poprawek Service Pack dla 2000. Poza poprawkami licznych błędów, jakie udało się odnaleźć w systemie, zestaw zawiera również kilka rozszerzeń, m.in. w zakresie bezpieczeństwa systemu i jego zgodności ze starszymi wersjami aplikacji.

SP2 można zainstalować zarówno na stacjach wyposażonych w pakiet SP1, jak i komputerach z systemem Windows 2000, bez jakichkolwiek poprawek. Podczas instalacji drugiego zestawu poprawek system bezpieczeństwa systemu jest automatycznie rozszerzany do szyfrowania 128-bitowego - nawet w przypadku tych wersji systemu, które dotychczas funkcjonowały z szyfrowaniem 56-bitowym. Po takiej aktualizacji niemożliwy jest już powrót do słabszej wersji szyfrowania - nawet po usunięciu SP2.

SP2 wyposaża również system Windows 2000 w tryb kompatybilności ze starszymi aplikacjami przygotowanymi dla Windows 95 i Windows NT 4.0. Tryb kompatybilności jest jednak instalowany wyłącznie na stacjach roboczych z systemem Windows 2000 Professional.

Windows Compatybility Mode, bo taką oficjalną nazwę nosi tryb kompatybilności, to cecha, która będzie standardowym wyposażeniem systemu Windows XP. W odróżnieniu od tego, co oferuje w ramach SP2 dla Windows 2000, w nowym systemie będzie ona umożliwiać również uruchamianie aplikacji pisanych pod kątem Windows Me. Tryb kompatybilności polega w dużej mierze na "oszukiwaniu" aplikacji przeznaczonych dla starszych wersji Windows poprzez przedstawianie im na ich żądanie informacji nieprawdziwych o systemie, pod którego kontrolą w danej chwili pracują.

Service Pack 2 jest dostępny w pliku o objętości 101 MB pod adresem http://msvaus.www.conxion.com/download/win2000platform/sp/sp2/nt5/en-us/w2ksp2.exe . Instalacja zestawu poprawek wymaga jednak posiadania znacznie większej tymczasowo wykorzystywanej wolnej powierzchni dyskowej - dla Windows 2000 Professional zapotrzebowanie może wynosić nawet 770 MB, dla serwerowej wersji systemu - 830 MB.

Firma analityczna Gartner Group, która jeszcze do niedawna doradzała potencjalnym użytkownikom Windows 2000 wstrzymanie się z wdrożeniami do czasu dostarczenia drugiego zestawu poprawek, obecnie radzi firmom, które nie zaczną wdrożenia przed drugą połową br., wstrzymać się z wdrożeniem Windows 2000 do premiery serwerowej wersji Windows XP.


TOP 200