Prawie wszystko, ale zawile

Najnowsza wersja programu Z-Mail Pro zawiera wiele opcji, ale jest trudna w obsłudze.

Najnowsza wersja programu Z-Mail Pro zawiera wiele opcji, ale jest trudna w obsłudze.

Klienci poczty elektronicznej stopniowo ewoluują od prostych programów obsługujących przesyłanie komunikatów elektronicznych do złożonych narzędzi, za pomocą których można prowadzić obfitą wymianę danych i informacji. Z-Mail Pro posiada wiele wbudowanych opcji, jednak program ten cierpi na „syndrom WordPerfecta” - można w nim bowiem znaleźć wszelkie potrzebne funkcje, ale nauka, jak do nich dotrzeć, zabiera zbyt wiele czasu.

Program posługuje się standardami: POP3, SMTP, IMAP4 (następca POP3, posiadający większe możliwości, m.in. ściąganie jedynie nagłówków przesyłek, na razie stosowany głównie w intranetach) i NNTP. Program wyświetla i pozwala edytować listy zapisane w HTML-u oraz obsługuje prawie wszystkie formaty kodowania przesyłek, co wykonuje bardzo szybko. Program bardzo dobrze integruje się z oprogramowaniem Office 97 i poprzez skrypty zawarte w Open Directory Services z Netmanage może korzystać z katalogów LDAP i X.500.

Z-Mail Pro potrafi zaimportować pliki z listami z programów cc:Mail, Eudora oraz różnych unixowych aplikacji pocztowych. Niestety, na tej liście nie ma Microsoft Exchange. Program potrafi obsługiwać większą liczbę użytkowników (których konta chronione są za pomocą hasła), instalacja zaś jest wyjątkowo prosta. Można proces instalacji zautomatyzować, ale można tego wykonać tego zdalnie (co byłoby wygodne dla administratora sieci lokalnej).

Interfejs programu nie jest zgrabny i użyteczny jak u konkurencji (produkty Microsoftu i Netscape’a), trzeba czasu, by do niego przyzwyczaić się. Brakuje możliwości wskazania serwera pocztowego, z którym program ma się połączyć - sprawdza on bowiem wszystkie serwery podane przy ustalaniu konfiguracji, co może sprawiać problemy w przypadku przerwy w pracy dowolnego z tych serwerów. Natomiast bardzo proste jest tworzenie reguł filtrowania poczty elektronicznej - można do tego celu wykorzystywać także skrypty Visual Basic for Applications. W programie został zawarty edytor skryptów.

Sprawdzałem działanie obsługi protokołu IMAP4 łącząc się z serwerem NetManage. Rzeczywiście praca z nim była znacznie wygodniejsza niż posługiwanie się powszechnie dzisiaj stosowanym protokołem POP3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200