Prawie połowa firm IT zostaje przy Windows XP

Najnowsze badania firmy Dimension Consulting pokazują, że pracownicy sektora IT niechętnie przenoszą się z Windows XP na najnowszy system Microsoft - Windows 7. Wśród respondentów, aż 48 proc. twierdzi, że będzie korzystać z XP po 8 kwietnia 2014 r., kiedy skończy się wsparcie dla tego systemu.

W październiku, pisaliśmy m.in. o wynikach badań NetApplications, które wskazują, że Windows XP to nadal 66% systemów Microsoft na świecie. Według najnowszych doniesień Dimension Consulting, wydany w roku 2001 system długo jeszcze pozostanie liderem wśród desktopowych OS-ów.

W badaniu, 48 proc. ankietowanych odpowiedziało, że będzie korzystać z systemu XP po 8 kwietnia 2014 roku. Do tej daty, Windows XP na swoich komputerach utrzymać chce kolejne 47% respondentów. Większość pracowników sektora IT rezygnuje z systemu Windows Vista i rozważa przejście od razu na najnowszy system Windows 7.

Zobacz również:

  • Microsoft będzie używać technologii AI do pisania biznesowych wiadomości e-mail
  • Koniec płatnego wsparcia dla systemu Windows 7

78% z 953 ankietowanych rozważa też przejście na nowszą wersję pakietu biurowego Office 2010 [tylko 3% myśli o wersji Office 2007]. Wśród głównych przyczyn pozostawania przy wersji z roku 2003, użytkownicy wymieniają wstążkę, która ich zdaniem utrudnia zamiast ułatwiać korzystanie z nowszych pakietów MS.

Microsoft robi wszystko, by zachęcić użytkowników do Windows 7 i zniechęcić do starszych wersji systemu operacyjnego. W lipcu, korporacja poinformowała, że odtąd wspierać będzie Windows XP wyłącznie z pakietem Service Pack 3. Co ciekawe, kolejne działania nie wpływają na popularność systemu XP, z którego korzysta nadal 60 proc. użytkowników PC na świecie.

W badaniu Dimension Consulting na zlecenie firmy Dell, udział wzięło prawie 1000 pracowników sektora IT różnego szczebla. Respondenci pracują w brytyjskich firmach technologicznych - sondaż przeprowadzony został w formie ankiety internetowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200