Prawda o danych

Oto dwa wielkie kłamstwa na temat obecnego wieku technologii: Kłamstwo 1: Komputery i informacyjne systemy komputerowe powodują oszczędność w pracy papierkowej. Prawda: Dodają one pracy papierkowej. Kłamstwo 2: Dane generowane przez komputer ułatwiają podejmowanie decyzji. Prawda: Dane mają niewiele wspólnego z procesem podejmowania decyzji.

Oto dwa wielkie kłamstwa na temat obecnego wieku technologii:

Kłamstwo 1: Komputery i informacyjne systemy komputerowe powodują oszczędność w pracy papierkowej.

Prawda: Dodają one pracy papierkowej.

Kłamstwo 2: Dane generowane przez komputer ułatwiają podejmowanie decyzji.

Prawda: Dane mają niewiele wspólnego z procesem podejmowania decyzji.

Słyszałem zdania rzutkiego biz-nesmana, że wcześniej czy później wszystkie decyzje w biznesie będą się sprowadzać do tego, co ci podpowie instynkt. To jest inne spojrzenie na instynkt jako na mądrość, nagromadzenie tego, czegośmy się nauczyli - świadomie lub nieświadomie - przez całe nasze życie i - jeżeli wierzysz w mistykę - także przedtem.

W ciążeniu do „lepszej informacji" jako menedżerowie stajemy się prawie niewolnikami przetwarzania danych i związanymi z nią nieskończonymi analizami.

Komputery mają swoje miejsce w świecie. Mój biznes miałby wielkie trudności bez nich, ale nie podpiszę się pod rozpowszechnionym twierdzeniem: „Nasz biznes nie mógłby bez nich przetrwać". Jeden z biznesmenów, których najbardziej szanuję, pyta, kiedy ktoś stwierdza, że coś jest niemożliwe: „Niemożliwe czy po prostu niewygodne?"

Funkcjonowanie naszego biznesu byłoby poważnie utrudnione bez komputerów, ale naprawdę nie moglibyśmy przeżyć bez ludzi, którzy mogą podejmować decyzje, opierając się na swym instynkcie. Komputery nie mogą podejmować decyzji nie opartych na niczym. Dzisiaj w biznesie najsłabsza jest wymówka następująca: „Z danych wynika, że to powinno działać".

Kiedy ktoś zwala winę na komputer, mówię mu małą litanię:-

- Dane to nie fakty.

- Fakty to nie informacja.

- Informacja to nie wiedza.

- Wiedza to nie prawda.

- Prawda to nie mądrość.

Każda decyzja, którą podejmujecie w oparciu o to, co jest wykazywane przez dane i informacje, jest decyzją, która może być powierzona komuś innemu.

Każda decyzja wymagająca danych i informacji oraz wiedzy jest taką decyzją, że możecie nauczyć jej podejmowania innych wykształconych ludzi.

Ale podejmowanie naprawdę kluczowych decyzji należy do królestwa prawdy i mądrości. Mogą one powstać tylko wtedy, kiedy rozpatrzysz wszystkie dane i informacje oraz odwołasz się do swej wiedzy, a następnie odwołasz się do twego wnętrza, twego instynktu, twej mądrości.

Zrozum, że twoje zdolności w tym zakresie stanowią o twej wartości jako odpowiedzialnego pracownika, menedżera, przywódcy, a nie jest prawdopodobne, aby te wartości mogły być zastąpione przez technologię.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200