Pracodawcy zadowoleni z wykształcenia polskich studentów kierunków informatycznych

Wiedza przekazywana podczas studiów IT jest oceniania przez pracodawców pozytywnie - wynika z badania IT@PL - rynek pracy w Polsce, przeprowadzonego przez Antal International we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Pracodawcy podkreślają, że w pracy eksperta IT niezbędne są podstawy - mając je dobrze opanowane, łatwo można nauczyć się kolejnych potrzebnych do pracy technologii.

Dodatkowo pracodawcy zwracają uwagę, że wiedza teoretyczna ma tylko niewielki udział w kwalifikacjach, którymi powinien się charakteryzować specjalista IT. "Uczelnia daje 20% potrzebnej zawodowo wiedzy, reszta to praktyka i zaangażowanie poszczególnych studentów w samodoskonalenie" - mówi Cezary Domagała, Application Manager w Grupama.

Badani pracodawcy uważają, że poziom wiedzy absolwentów i znajomość różnych technologii w dużej mierze zależy od poszczególnych kierunków studiów. "Są kierunki, które przygotowują lepiej, są uczelnie lepsze i gorsze. Na przykład cześć z nich oferuje specjalne programy graduates. Jest o wiele więcej wykształconych absolwentów w językach wysokopoziomowych .Net i Java, a mało przygotowania w obszarze języków niskopoziomowych. Dostrzegam mankamenty kadry, brak wiedzy na temat C, C++ niskopoziomowego, embeded systems" - zauważa menedżer międzynarodowej firmy IT.

Zobacz również:

  • Najnowsze badanie dotyczące AI: praca będzie, ale będzie jej mniej

"W porównaniu do uczelni zagranicznych, z którymi miałem do czynienia, takimi jak Francja, Irlandia, USA czy Holandia, wydaje mi się, że polskie ośrodki akademickie kształcą bardziej szeroko - na Zachodzie absolwenci są bardziej wyspecjalizowani. Wyższe uczelnie nie nadążają za potrzebami rynku - to jednak wobec bardzo szybkiego rozwoju technologii nie powinno dziwić" - dodaje Marcin Paszkiewicz, dyrektor operacyjny w Amartus Polska.

Problemem dla pracodawców jest to, że studenci często nie potrafią realnie ocenić swoich kwalifikacji, mają tendencje do ich zawyżania, a w związku z tym ich oczekiwania finansowe są nieadekwatne do rzeczywistych umiejętności.

Badanie IT@PL - rynek pracy w Polsce, przeprowadzone przez Antal International we współpracy z Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych Atrakcyjność pokazuje, że atrakcyjność specjalistów IT w oczach przyszłych pracodawców rośnie wraz z poziomem zaawansowania znajomości języków obcych. Płynny język angielski, którego znajomością w tym stopniu może pochwalić się 53% badanych specjalistów powoli staje się podstawowym wymogiem, nie atutem. Obecnie to biegła znajomość języka niemieckiego często jest najmocniejszą kartą przetargową w rękach kandydatów. Spowodowane jest to dużym zapotrzebowaniem na specjalistów IT, którzy na co dzień będą współpracować z klientem niemieckojęzycznym. A taka wiedzą może pochwalić się już tylko 4% badanych.

Pracodawcy wysoko ocenili także poziom współpracy uczelni wyższych z firmami prywatnymi w zakresie praktyk i dokształcania. Wiele firm IT w Polsce rozpoczyna taką współpracę, co pozwala studentom na uzyskanie cenionych przez pracodawców kwalifikacji. Badanie pokazało jednak, że jedynie 25% studentów (Warszawa wyjątek, bo 40-50%) rozpoczyna pracę w czasie studiów, dzięki czemu kończąc studia mają 1-2 letnie doświadczenie zawodowe i stają się atrakcyjnymi kandydatami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200