Prace nad finalną wersją specyfikacji NVMe-oF bliskie ukończenia

Firma NVM Express Inc. (twórca specyfikacji NVMe stosowanej w dyskach SSD przeznaczonych dla przedsiębiorstw) poinformowała pod koniec zeszłego tygodnia, że prace nad końcową wersją 1.1 opracowywanej przez nią specyfikacji NVMe-oF dobiegają końca. Oznacza to, że może ona zostać w najbliższym oficjalnie zaakceptowana i zyskać statut obowiązującego standardu.

NVMe-oF to skrót od słów NVMe over Fabrics. Jest to mechanizm przesyłania danych między komputerem i dyskiem SSD za pośrednictwem sieci, takiej jak Ethernet, Fibre Channel (FC) czy InfiniBand. Firma NVM Express opublikowała pierwszą, wstępną wersję tej specyfikacji (oznaczoną numerem 1.0) dość dawno, bo trzy lata temu.

Warto przypomnieć, że specyfikacja NVMe otworzyła kilka lat temu nowy rozdział w rozwoju pamięci masowych klasy „enterprise”, umożliwiając serwerom komunikowanie się z dyskami SSD za pośrednictwem połączeń sieciowych. Wcześniej, kiedy dyski SSD były wyposażane wyłącznie w interfejs PCI Express, nie było to możliwe.

Zobacz również:

  • Snowflake Data Cloud Summit już w przyszłym tygodniu
  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?
  • Rekordowe wyniki finansowe Samsunga

Dzięki specyfikacji NVMe over Fabrics jedna maszyna może bezpośrednio komunikować się z inną i wymieniać z nią dane za pośrednictwem szybkich połączeń sieciowych, również innych niż Ethernet.

Opracowywana obecnie wersja 1.1 specyfikacji NVMe over Fabrics zawiera kilka nowych rozwiązań. Wspiera np. dodatkowo w przypadku sieciowych infrastruktur TCP/IP obsługujących komunikację NVMe-oF protokół TCP.

NVM Express Inc. ogłosiło w tym samym czasie dostępność kolejnej wersji specyfikacji NVMe (1.4). Wspiera ona jak to określono szereg nowych rozwiązań klasy „enterprise”, czyli takich, które są wykorzystywane w centrach danych. Najważniejszą z ich wydaje się być usprawnienie pracy mechanizmu QoS (Quality of Service).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200