Prace nad Wi-Fi Direct mocno przyspieszą

Od przyszłego roku prace nad standardem Wi-Fi Direct zostaną zintensyfikowane - poinformowali przedstawiciele organizacji Wi-Fi Alliance. W tym celu sformowano grupę roboczą Wi-Fi Direct Services, której zadaniem będzie m.in. opracowanie technologii, które ułatwią klientom i developerom korzystania z nowego standardu.

Wi-Fi Direct został po raz pierwszy zaprezentowany w 2010 r. Jego idea jest bardzo prosta - chodzi o wykorzystanie WiFi do przesyłania danych pomiędzy dwoma urządzeniami (komputerem, smarfonem, tabletem, sprzętem audio-wideo), podłączonymi do siebie bezpośrednio (peer-to-peer), a nie za pośrednictwem centralnego elementu sieci (np. routera). Na rynku są już urządzenia obsługujące Wi-Fi Direct, ale technologia ta nie zdobyła na razie większej popularności.

Utworzona w ubiegłym miesiącu grupa robocza Wi-Fi Direct Services ma opracować nowe mechanizmy, zapewniające sprawną współpracę różnych urządzeń i aplikacji. "To dla nas działania priorytetowe - spodziewamy się, że prace zakończą się w ciągu 12-18 miesięcy" - tłumaczył Edgar Figueroa, dyrektor wykonawczy organizacji Wi-Fi Alliance, na konferencji The Power and Potential of the Unlicensed Economy zorganizowanej na Uniwersytecie Stanforda.

Zobacz również:

  • Usługa WhatsApp uruchamiana na urządzeniach iOS będzie bardziej bezpieczna
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Figueroa wyjaśnił, że Wi-Fi Direct znacząco rozszerza standardowe zastosowania WiFi. Typowym zastosowaniem tej technologii jest tworzenie lokalnych sieci, w ramach których wiele urządzeń uzyskuje m.in. dostęp do Internetu. Nowy standard stawia na bezpośrednie komunikowanie się poszczególnych urządzeń i wspólne wykorzystywanie ich do nowych zastosowań.

Podstawowym zadaniem członków zespołu Wi-Fi Direct Services będzie opracowanie spójnej metody określania, jak ta technologia może zostać w danej sytuacji (np. przy określonym zestawie urządzeń obsługujących standard). Grupa ma m.in. stworzyć narzędzia, dzięki którym poszczególne urządzenia będą mogły jasno komunikować innym klientom zgodnym z Wi-Fi Direct, jakie zastosowania i funkcje mogą udostępnić za pośrednictwem tego protokołu. "Chodzi o to, by można było najpierw określić, jakie działanie może zostać przeprowadzone, a dopiero potem nawiązać połączenie" - wyjaśnił Edgar Figueroa.

Celem jest również opracowanie spójnej, ogólnobranżowej specyfikacji implementowania obsługi Wi-Fi Direct do sprzętu i aplikacji. "W tej chwili dochodzi do sytuacji, że drukarki obsługujące ten standard "proponują" drukowanie urządzeniom, które nie są im w stanie zlecić takiego działania, np. niektórym smartfonom. Brak sprawnych mechanizmów współpracy pomiędzy urządzeniami jest jednym z głównych czynników hamujących popularyzowanie Wi-Fi Direct" - mówił podczas konferencji Paul Lambert z firmy Marvell (produkującej układy obsługujące nowy standard).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200