Praca zdalna nie jest już benefitem dla programistów, choć ją doceniają. Raport Code-Life Balance

Choć aktualnie 60% specjalistów IT pracuje w pełni zdalnie lub odwiedza biuro kilka razy w miesiącu, zdaniem zdecydowanej większości praca w biurze pozwala wzmacniać relacje ze współpracownikami. To szczególnie istotne, bo 99% z respondentów badania pracuje zespołowo. Ponadto, co trzeci pracownik IT uważa, że biuro wzmacnia jego poczucie więzi z firmą oraz pozwala na lepszą wymianę pomysłów. Dla blisko 30%, praca z biura to sposób na poprawę równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym – tak wynika z badania potrzeb pracowników IT “Code-Life Balance”, przygotowanego przez JLL i Just Join IT.

Według różnych szacunków, aktualnie w Polsce szacunkowo brakuje od kilkudziesięciu do powyżej stu tysięcy pracowników branży IT. Pracodawcy prześcigają się w coraz to nowszych pomysłach, aby przyciągnąć i zatrzymać najlepszych. Jak się jednak okazuje, wysokie wynagrodzenie i benefity to nie wszystko, by pracownik był skłonny związać się z firmą na dłużej. Rotacja w tej branży jest wciąż wysoka, a obsadzenie wakatów jest trudne – tym bardziej, że rosną koszty prowadzenia działalności gospodarczej i wymagania płacowe kandydatów. Tymczasem tło problemu jest bardziej skomplikowane. Jak mówi Paweł Myrda, Senior Director, Data & Insights w JLL Technologies, „Bardzo skupiamy się wynagrodzeniu i pozapłacowe aspekty są nieraz dewaluowane. Jednak gdy się porozmawia z pracownikami, którzy mają 10 i więcej lat doświadczenia zawodowego - a to jest większość populacji czynnej zawodowo – i zapyta o powody odejścia z poprzednich firm, to bardzo często nie mówią o pieniądzach, ale o złej atmosferze, kiepskich relacjach międzyludzkich, braku szacunku, wsparcia czy rozwoju”.

Praca zdalna nie jest już benefitem dla programistów, choć ją doceniają. Raport Code-Life Balance

Firma doradcza JLL i największy branżowy portal pracy w Polsce - Just Join IT - chcąc zbadać co tak naprawdę jest ważne dla programistów i innych specjalistów sektora IT, przygotowały raport “Code-Life Balance”. Publikacja powstała w oparciu o badanie ponad 600 przedstawicieli sektora IT oraz pogłębione wywiady z managerami i ma na celu dać pracodawcom wskazówki, jak tworzyć wymarzone miejsce pracy oraz budować długotrwałe relacje na linii pracownik-firma.

Zobacz również:

  • Jak AI zmieni rynek pracy?
  • Optymizm prezesów

I tak, w trakcie badania tylko 4% ankietowanych oceniło swój aktualny dobrostan fizyczny, mentalny i społeczny jako doskonały, a 7% jako bardzo dobry. Blisko 30% ocenia go nisko lub bardzo nisko. Łącznie 66% pracowników IT deklaruje, że ma mniejszy lub większy problem z utrzymaniem równowagi między życiem prywatnym, a zawodowym.

Praca zdalna nie jest już benefitem dla programistów, choć ją doceniają. Raport Code-Life Balance

Jednocześnie badani wskazują, że pracodawcy za mało angażują się w zapewnienie im profesjonalnej opieki psychologicznej. Oczekiwaliby także większej elastyczności, przestrzeni do wyciszenia się, dostępu do miejsc aktywności sportowej, a także bardziej ergonomicznego biura. Różnica pomiędzy aktualnym stanem, a oczekiwaniami w tej sferze, wyniosła ponad 20%. Ogólny wniosek z badania jest taki, że kluczową potrzebą jest dbanie przez pracodawcę o dobrostan pracowników, w czym może pomóc m.in. odpowiednio zaaranżowana przestrzeń biurowa, sprzyjająca integracji.

Co trzecia osoba w IT pracuje hybrydowo 

Pracownicy branży IT oczekują przede wszystkim możliwości elastycznej pracy, na co wskazało aż 86% badanych. Jednocześnie, jak wynika z raportu „Code-Life Balance”, tylko 5 na 603 ankietowanych deklaruje, że ich pracodawca wdrożył 4-dniowy tydzień pracy.

W pełni zdalnie pracuje 36% pracowników sektora IT, a kolejne 13% rzadziej niż raz w miesiącu odwiedza biura. Co trzecia osoba pracuje hybrydowo, minimum jeden dzień w tygodniu z biura. Okazuje się jednak, że pracownicy branży IT nie mają wspólnej wizji jak ma wyglądać wymarzone biuro: 22% wskazuje na biurowiec w centrum, drugie tyle na park biurowy a’la kampus, 16% na kompleks biurowo-mieszkalno-usługowy, a 15% na kameralny biurowiec. Najmniej osób chce pracować w przestrzeniach coworkingowych. To, co łączy ich wszystkich, to dostępność biura. Jego lokalizacja jest ważna dla łącznie 61% respondentów.

Praca zdalna nie jest już benefitem dla programistów, choć ją doceniają. Raport Code-Life Balance
Praca zdalna nie jest już benefitem dla programistów, choć ją doceniają. Raport Code-Life Balance
Praca zdalna nie jest już benefitem dla programistów, choć ją doceniają. Raport Code-Life Balance

Aż 75 % ankietowanych pracowników branży IT ceni bezpośrednie relacje z zespołem

Dla pracowników w branży IT najbardziej oczekiwanym benefitem jest - oprócz jeszcze większej elastyczności - dawanie przez pracodawcę dodatkowych dni wolnych od pracy (urodziny, rocznica pracy). Jednocześnie aż 1/3 badanych uważa, że praca z biura pomaga utrzymać work-life balance. 75% ankietowanych ceni sobie relacje z zespołem oraz możliwość nieformalnych rozmów z kolegami przy posiłku (70%). Dla 35% badanych bycie w biurze oznacza także poczucie większej przynależności do firmy. Dla większości pracowników IT największą zachętą jest dobry dojazd do pracy, czyli nie dłuższy niż 20 minut (73%), łatwość dotarcia i zaparkowania pojazdu (48%), kantyna (37%) oraz biurka pozwalające na pracę na siedząco i stojąco (36%).

„Dziś jednym z największych wyzwań, z jakim mierzą się firmy jest przyciągnięcie pracowników z powrotem do biura. Prawdopodobnie już nigdy nie wrócimy do pięciodniowego tygodnia pracy stacjonarnej – zmiana modelu przy jednoczesnej potrzebie integracji zespołu i budowania leadershipu na nowo, będą w dużej mierze determinować strategiczne decyzje podejmowane przez zarządy. Zyskają ci pracodawcy, którzy w ramach przemyślanej strategii będą potrafili umiejętnie połączyć elastyczność w podejściu do potrzeb z inspirującym przywództwem - skomentował Mateusz Bonca, CEO JLL.

„Z perspektywy pracowników IT, rola biur uległa znaczącej transformacji. Coraz bardziej oczekiwany staje się koncept biura otwartego, które nie jest miejscem służącym do pracy operacyjnej - tę wykonuje się głównie zdalnie - a przestrzenią do pracy koncepcyjnej, wymiany myśli, współpracy projektowej i integracji zespołów. Pracodawcy muszą być gotowi dostosować się do tych zmian i tworzyć środowisko pracy, które wspiera rozwój osobisty i dobrostan. W badaniu Code-Life Balance wiele osób z branży IT wskazuje, że oczekuje ergonomicznego, nowoczesnego i łatwo dostępnego biura. Ma być ono komfortową i technicznie zaawansowaną przestrzenią, sprzyjającą zarówno budowaniu relacji, jak i tworzeniu innowacji. Tylko miejsce, które pozwala się czuć dobrze i działać kreatywnie, zachęci programistów do częstszych odwiedzin”, komentuje Piotr Durlej, Head of Product w Just Join IT.

O raporcie

Raport Code-Life Balance powstał na bazie badania, które zostało zrealizowane w czerwcu 2023 r. na grupie 603 pracowników branży IT metodą CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview – wspomagany komputerowo wywiad za pośrednictwem strony WWW). Przeprowadzono także serię wywiadów pogłębionych z osobami zarządzającymi zespołami lub działami IT w organizacjach średniej i dużej wielkości. Wybrane wnioski z tych rozmów zostały zaprezentowane w formie komentarzy do wyników badania.

Źródło: Just Join IT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200