Praca u podstaw

Vulcan zdecydował się na specjalizację w tworzeniu oprogramowania przeznaczonego do zarządzania placówkami oświaty.

Vulcan zdecydował się na specjalizację w tworzeniu oprogramowania przeznaczonego do zarządzania placówkami oświaty.

Wrocławski Vulcan powstał w 1988 r. Pierwszym jego projektem było stworzenie oprogramowania użytkowego dla 8-bitowego komputera szkolnego Elwro 800 Junior. Nieco później powstał program do układania planu lekcji oraz programy wspierające zarządzanie szkołą i kilkoma szkołami w gminie. Vulcan próbował również tworzyć programy kadrowo-płacowe dla przemysłu, stanowiące uzupełnienie systemów zachodnich. Realizacji tego pomysłu zaniechano ze względu na dużą konkurencję w branży. Firma postanowiła skupić swe działania na tworzeniu rozwiązań do zarządzania szkołami. "Oświata jest wdzięcznym rynkiem. Klienci są porównywalni i można stworzyć uniwersalne oprogramowanie, nie wymagające każdorazowego dostosowywania do ich potrzeb" - mówi Feliks Sapiński, prezes firmy Vulcan.

Vulcan zajmuje się tworzeniem oprogramowania typowo administracyjnego i specjalizowanego, służącego do wspomagania organizacji pracy szkoły. Pierwszą grupę tworzą programy kadrowo-płacowe, finansowo-księgowe i zarządzania inwentarzem szkolnym. "Obecnie program płacowy to najlepiej sprzedający się produkt, nie tylko ze względu na reformę ZUS, ale również z uwagi na skomplikowany system płacowy w oświacie" - mówi Feliks Sapiński. W drugiej grupie oprogramowania znajdują się arkusz organizacyjny szkoły, plany lekcji i dyżurów, księga zastępstw, sekretariat uczniowski, wypełnianie świadectw szkolnych i inne. Vulcan nawiązał współpracę z gdyńską firmą Mol, oferując program Biblioteka szkolna Mol, który działa w ok. 1200 szkołach.

Programy Vulcana nadal działają w systemie DOS. "Musimy dostosować się do warunków panujących w oświacie. Do administracji zazwyczaj trafiają już przestarzałe komputery, które przeniesiono z pracowni komputerowych" - tłumaczy Feliks Sapiński.

W roku 1997 powstał Ośrodek Doskonalenia Kadry Kierowniczej Oświaty Vulcan, zatwierdzony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jego głównym zadaniem jest przekonywanie kadry zarządzającej szkołami do stosowania komputerów i przekazywanie wiedzy nie tylko informatycznej, ale i biznesowej. Szkolenia obejmują nie tylko ośrodki we Wrocławiu i Katowicach, lecz także ośrodki w Warszawie i Poznaniu, należące do spółek zależnych. W tym samym roku powstała spółka Vulcan Media, która zajmuje się tworzeniem edukacyjnego oprogramowania multimedialnego we współpracy z Wydawnictwami Szkolnymi i Pedagogicznymi oraz Wydawnictwem Naukowym PWN.

W najbliższej przyszłości Vulcan zamierza pilnie śledzić reformę oświaty, która pociągnie duże zmiany organizacyjne, wymuszające przystosowanie do nich systemów zarządzania szkołą. Na drugim miejscu jest opracowanie narzędzia, umożliwiającego komunikowanie się przez Internet rodziców i innych zainteresowanych działalnością szkoły z jej pracownikami. Na razie jednak Internet stawia w polskich szkołach pierwsze kroki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200