Praca na kontrakcie w IT

Ze względu na specyfikę branży IT praca kontraktowa zyskuje na popularności.

Menadżerowie IT nie obawiają się braku zapisu o stałym zatrudnieniu w umowie i zwykle chętnie decydują się na taką pracę. Kontrakt to umowa o współpracę, regulowana prawem cywilnym, zawierana między osobą samozatrudnioną a zleceniodawcą. Podstawową różnicą pomiędzy tą formą zatrudnienia a umową o pracę jest swoboda w określeniu warunków współpracy.

Jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także to, że forma kontraktu jest korzystniejsza materialnie. Mimo to pracownicy nie każdego sektora decydują się na taką formę zatrudnienia.

Istotną kwestią dla informatyków jest również, możliwe w przypadku wielu kontraktów, zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Zasadniczą korzyścią materialną dla osoby samozatrudnionej na kontrakcie są oszczędności podatkowe i ZUS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200