Praca na kontrakcie coraz popularniejsza w IT

Ze względu na specyfikę branży IT praca kontraktowa zyskuje na popularności wśród osób zatrudnionych w tym sektorze. Menadżerowie IT nie obawiają się braku zapisu o stałym zatrudnieniu w umowie i zwykle chętnie decydują się na taką pracę.

Kontrakt to umowa o współpracę, regulowana prawem cywilnym, zawierana między osobą samozatrudnioną a jej zleceniodawcą. Podstawową różnicą pomiędzy tą formą zatrudnienia a umową o pracę jest przede wszystkim swoboda w określeniu warunków współpracy, takich jak np. jej przedmiot, ocena realizacji zobowiązań i ich powiązanie z wynagrodzeniem za wykonywane działanie.

W zależności od zlecenia i ustaleń pomiędzy stronami, w umowie uwzględnione mogą być takie kwestie jak czas trwania projektu, okres wypowiedzenia umowy, informacje o dniach wolnych. Jednym z ważnych kryteriów, który decyduje o przejściu z umowy o pracę na kontrakt jest większa swoboda wykonywania pracy, a także to, że forma kontraktu jest korzystniejsza materialnie. Mimo to pracownicy nie każdego sektora decydują się na taką formę zatrudnienia.

Zobacz również:

  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500
  • IBM podpisało z armią amerykańską intratny kontrakt

"W Europie Zachodniej kontraktowa forma współpracy jest bardzo popularna. W Polsce wiele osób obawia się tego rozwiązania. Wykwalifikowani specjaliści oraz menedżerowie nadal kojarzeni są z umową o pracę i tym samym stałym etatem. Od tego konceptu zdecydowanie odchodzi branża IT" - mówi Dagmara Wilińska, Konsultant Experis IT, agencji zatrudnienia specjalizującej się w rekrutacji informatyków. "Rynek IT jest na tyle dynamiczny, że specjaliści tej branży nie obawiają się braku zapisu o stałym zatrudnieniu w umowie i zwykle chętnie decydują się na pracę w oparciu o kontrakt, co niesie ze sobą wiele zalet" - dodaje.

Oprócz większej swobody, uzyskiwanej z racji samozatrudnienia, istotną kwestią dla informatyków jest również, możliwe w przypadku wielu kontraktów, zdalne wykonywanie pracy, a także nienormowany czas jej trwania. Kontrakty zapewniają także sposobność uczestnictwa w ciekawych i różnorodnych projektach, co może być dodatkowo zwielokrotnione poprzez współpracę z kilkoma pracodawcami na raz, pod warunkiem zachowania ustaleń zawartych w poszczególnych umowach. Zasadniczą korzyścią materialną dla osoby samo zatrudnionej na kontrakcie są także oszczędności podatkowe i ZUS.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200