Praca grupowa w OpenMail 4.0

Próbując bronić swojej pozycji na rynku serwerów komunikacyjnych, przed atakami firmy Microsoft, Hewlett-Packard zapowiedział, że już w czerwcu doda możliwości pracy grupowej do swojego systemu komunikacyjnego OpenMail 4.0.

Próbując bronić swojej pozycji na rynku serwerów komunikacyjnych, przed atakami firmy Microsoft, Hewlett-Packard zapowiedział, że już w czerwcu doda możliwości pracy grupowej do swojego systemu komunikacyjnego OpenMail 4.0.

"Strategia wdrażania rozwiązań groupware do OpenMaila bazować ma na kombinacji tego produktu z aplikacjami opracowanymi przez innych producentów tego typu programów" - poinformowali przedstawiciele HP. Nowy, poszerzony OpenMail oferować ma możliwość tworzenia grup dyskusyjnych, śledzenia komunikatów według poruszanych w nich tematów dyskusji, a także umożliwiać synchronizację informacji rozsyłanych w obrębie danej grupy użytkowników z internetowymi dyskusjami, rozpowszechnianymi za pośrednictwem sieci Usenet News.

Dodatkowo OpenMail będzie dostarczał podstawowe statystyki przydatne administratorom systemów pocztowych, np. ile komunikatów przesłano już w obrębie danej grupy dyskusyjnej.

Nowy OpenMail ma także umożliwiać klientom Lotus Notes replikowanie danych z serwera OpenMaila HP. "Jednym z założeń naszej strategii jest umożliwienie komunikacji OpenMaila z systemami pracy grupowej innych producentów. Chcemy by produkt ten mógł być szkieletem komunikacyjnym dla każdej platformy" - mówi Raul Mujica, szef marketingu OpenMaila.

HP odmówił podania informacji co do producentów oprogramowania groupware z którymi prowadzi negocjacje, ale chodzą słuchy, że najprawdopodobniejszym partnerem jest sam Lotus. Niewiele ponad rok temu Hewlett-Packard podpisał porozumienie z Lotusem, na mocy którego firmy te miały zintegrować różne komponenty własnych produktów. Innymi potencjalnymi partnerami są Novell z pakietem GroupWise oraz ICL z oprogramowaniem TeamWare.

Cała inicjatywa implementacji funkcji pracy grupowej w OpenMailu ma na celu zdobycie nowych klientów wykorzystujących także platformę NT. Na podstawie wcześniejszych zapowiedzi Hewlett-Packarda wiadomo, że opracowywana jest już wersja tego produktu dedykowana dla NT. Przedstawiciele HP poinformowali też, że standardowy klient Microsoft Exchange będzie mógł łączyć się bez problemów z nowymi serwerami OpenMaila.

"Nowa strategia Hewlett-Packarda wygląda zachęcająco" - mówi David Ferris, prezes firmy konsultingowej Ferris Research. "Jak na razie jest ona tylko koncepcją, ale szybko ma się przerodzić w konkretne rozwiązania - HP zapowiada nowe produkty już w czerwcu tego roku".

Serwer komunikacyjny firmy Microsoft - Exchange Server ma się pojawić na rynku jeszcze w I poł. tego roku.


TOP 200