Praca 2.0 niesie wartości zamiast reguł

To prawda, kiedy w fabryce nowy robot spawalniczy powoduje redukcję stanowisk dla kilku pracowników, to nie każdy z nich znajdzie od razu nową pracę. Ale te zrobotyzowane stanowiska to z kolei nowe zatrudnienie dla inżynierów, techników, programistów i właśnie robotyków. Bilans jest zawsze korzystny na dłuższą metę i warto uwalniać ludzkość od mniej kreatywnych, uciążliwych zajęć. Jednocześnie zmienia się paradygmat pracy i w tym kontekście można wręcz mówić o fenomenie określanym jako praca 2.0 (patrz tabela).

Marchewka i marchewka

Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje telepracy: domowa (home office), mobilna (nomadic telework) i telecentra (specjalizowane biura). Ponadto można spotkać mieszane odmiany telepracy, np. telechatki (telecottage), czyli telecentra w regionach wiejskich, telepraca przemienna (w domu i w biurze). Nowoczesne firmy dostrzegają, że takie modele mogą być atrakcyjne zwłaszcza dla młodszych pokoleń. Szczególnie efektywnym przykładem elastycznego kształtowania warunków pracy jest firma Google. W centrali firmy Mountain View (Krzemowa Dolina) w miejsce standardowych biur stworzono raczej skrzyżowanie studenckiego akademika z komfortowym pensjonatem. Różnokolorowe sofy zapraszają do relaksu czy nawet krótkiej drzemki, można skorzystać z foteli do automatycznego masażu, basenów czy sauny albo zagrać w siatkówkę plażową. Dobrze zaopatrzone lodówki i wszelkiego rodzaju automaty zapraszają na darmowe przekąski i napoje. Menu na gorąco czeka w firmowej restauracji, rzecz jasna też za darmo. Dzieci specjalistów spędzają czas w zakładowym przedszkolu. Mile widziane są nawet koty i psy, które też mają specjalną opiekę. O elegancję cennych głów programistek czy programistów dba salon fryzjerski a samochodowy serwis na zamówienie myje i naprawia auta pracowników. Na rozległym terenie, z budynku do budynku, można przemieścić się za pomocą elektrycznej hulajnogi.

W firmie dosłownie zrozumiano hasło "z niewolnika nie zrobisz robotnika" i postawiono na nieskrępowaną kreatywność pracowników. W każdym razie miejscem powstawania nowych idei nie musi być schematyczna, biurowa nasiadówka, ale także nieformalna rozgrywka hokeja na łyżworolkach czy bilarda. Metodę "kija i marchewki" zastąpiono tu metodą podwójnej marchewki. Jak widać, z bardzo dobrym skutkiem.

Praca 2.0: aktualne trendy

Praca mobilna, MWS (Mobile WorkStyle),

Dostęp do danych i systemów oraz możliwość elastycznej pracy w podróży (pociąg, samolot), w domu, hotelu. Telepraca, wideokonferencje.

Dobierz sprzęt

Przynieś swój własny sprzęt, BYOD (Bring Your Own Device),

wybierz sobie indywidualnie sprzęt CYOD (Choose Your Own Device).

Praca społecznościowo-prywatna, CBS (Social Business Collaboration)

Zacieranie się różnic między czasem wolnym a czasem pracy, "biuro w domu"/"dom w biurze", "kawiarnie do pracy" (CHW - Coffee House Working).

Oprogramowanie społecznościowe w firmie

Internet/intranet, technologie Wiki, blogi/portale wiedzy, chat/Instant Messenging,

fora i grupy ISN (Intern Social Network), SSN (Social Software Suite), CVW (Collaborative Virtual Space).

Wzrost wymagań kosztowo-niezawodnościowych i bezpieczeństwa

Zarządzanie autoryzacją i rozpoznawanie rodzajów ryzyka dostępu do danych. Rezerwacje i dostęp do dzielonych biurek (desksharing). Definiowanie wskaźników wydajnościowych dla wirtualnych grup i pracowników na żądanie (on demand).


TOP 200