Pożyteczne szlaczki

Rdzeń bez zmian

Podstawowe aplikacje Office - Word, Excel, PowerPoint, Access i Outlook, z wyjątkiem tej ostatniej - zawierają modyfikacje, które prawdę mówiąc dostarczają menedżerom IT niewielu argumentów przemawiających za koniecznością dokonania upgrade'u. Jedni uznają, że wynika to z dojrzałości tego oprogramowania, systematycznie rozwijanego od prawie 14 lat. Inni zaś, że to dowód na osiągnięcie kresu możliwości komputerów w dziedzinie wsparcia pracy biurowej, przynajmniej na jakiś czas.

Nie wolno jednak zapomnieć o bardzo istotnych usprawnieniach związanych z obsługą XML (pisaliśmy o tym w nr 11 CW z 17 marca br.). Dzięki wsparciu dla XML, Microsoft Office 2003 umożliwi m.in. pełnotekstowe przeszukiwanie dokumentów i łatwe tworzenie formularzy. Dokumenty Word 2003 można zapisać w formacie XML (zarówno jego treści, jak i informacje o jego strukturze i stylu), a dokładniej w opartym na XML formacie WordML. Podobnie jest w arkuszu Excel. Użytkownicy zyskują możliwość importowania zewnętrznych plików XML z wielu źródeł, w tym np. z baz danych, a następnie ich edycję i przetwarzanie przy użyciu wbudowanych w program mechanizmów przeznaczonych do kontroli poprawności danych w formacie XML, ich przeszukiwania i sortowania.

Wśród innych godnych odnotowania ulepszeń można wymienić nowy tryb (widok) wyświetlania w edytorze Word ułatwiający czytanie dokumentów na ekranie monitora oraz pasek zadań umożliwiający wygodne uruchamianie operacji wyszukiwania informacji na dyskach i w Internecie. Pasek ten wprowadzono do wszystkich aplikacji Office i może on być współdzielony w ramach grupy roboczej.

Nowy wygląd Outlooka

Prawdziwą metamorfozę przeszedł klient pocztowy - Outlook 2003. Microsoft wprowadził zasadnicze zmiany, na które na pewno warto zwrócić uwagę. Zmodyfikowano interfejs - obecnie wyświetla on więcej informacji, łatwiejsze jest czytanie wiadomości i zarządzanie nimi. Podobne zmiany zostaną wprowadzone do interfejsu Outlook Web Access, klienta pocztowego w wersji Web.

Najprostszą zmianą w interfejsie jest przesunięcie okna podglądu wiadomości z dolnej części ekranu na prawą stronę. Dzięki temu udało się zaoszczędzić trochę miejsca na ekranie. Do paska nawigacyjnego dodano rozwijane menu, które umożliwia szybkie wybranie sposobu sortowania wiadomości według daty, nadawcy, odbiorcy, tematu itd. Listy mogą być "oflagowane" w jednym z siedmiu dostępnych kolorów, co ułatwia późniejszą lokalizację informacji o określonym przez użytkownika znaczeniu.

Bardzo przydatną zmianą jest też nowa funkcja tworzenia "katalogów wyszukiwania" zawierających wiadomości określonej kategorii niezależnie od tego, gdzie zostały wcześniej umieszczone, np. wszystkie listy nie przeczytane, oznaczone kolorami, o dużej objętości itd. Użytkownik może sam definiować przydatne mu kategorie wyszukiwania.

Oprócz tego Outlook 2003 wyposażono w znacznie bardziej efektywne niż dotąd mechanizmy filtrowania spamu, a także funkcję określaną jako "inteligentna łączność", która automatycznie analizuje aktualną szybkość transmisji danych i gdy łącze jest wolne, ładuje z serwera tylko nagłówki i krótkie fragmenty treści listu, a nie całe wiadomości z załącznikami.

Zmieniono też metodę powiadamiania o nadejściu nowej poczty. Gdy użytkownik pracuje w programie innym niż Outlook, na ekranie w lewym dolnym rogu pojawia się okienko wyświetlające informacje o nadawcy, temacie listu i kilka pierwszych słów jego treści. Okienko jest wyświetlane tylko przez kilka sekund i umożliwia szybkie podjęcie decyzji, czy przerwać wykonywaną pracę w celu przeczytania całego listu czy odłożyć to na później.

Często używane podprogramy Outlooka - poczta, kalendarz, książka adresowa i zadania - są wyświetlane po lewej stronie ekranu, co ułatwia szybki dostęp do nich, bez potrzeby korzystania z rozwijanych menu. Ponadto wpisy w książce adresowej mogą być dowolnie sortowane, a użytkownik może do nich dołączać obrazy graficzne.

Dla użytkowników korporacyjnych ważnym ulepszeniem jest możliwość jednoczesnego wyświetlania obok siebie kilku kalendarzy różnych pracowników, co ułatwia np. organizację spotkań. Funkcja ta jest dostępna w systemach, w których Outlook współpracuje z serwerem pocztowym Exchange.


TOP 200