Pożyczamy coraz więcej sprzętu

Z raportu sporządzonego przez firmę Livingston wynika, że usługi wynajmu sprzętu IT cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jednak pomimo trendu zwyżkowego liczba tego typu transakcji w naszym regionie jest zdecydowanie niższa, aniżeli w krajach Europy Zachodniej. Różnice dotyczą także rodzaju najczęściej wypożyczanych urządzeń.

W Europie Środkowo-Wschodniej najczęściej wypożyczany jest prosty sprzęt służący głównie do prowadzenia prezentacji lub szkoleń. Natomiast w krajach Europy Zachodniej dużą popularnością cieszą się przede wszystkim, wykorzystywane w codziennej pracy, komputery przenośne i monitory plazmowe. Odsetek najmu serwerów, macierzy dyskowych i urządzeń sieciowych w obu regionach wynosi ok. 25% transakcji.

Według autorów raportu w Europie Zachodniej miesięcznie realizowane jest nawet ok. 1500 transakcji wynajmu sprzętu informatycznego. W Europie Środkowo-Wschodniej liczba ta jest średnio 15 razy niższa. Eksperci są jednak zdania, że wzorem państw zachodnich zainteresowanie rynku będzie konsekwentnie rosło. "W Europie Zachodniej usługa komercyjnego najmu sprzętu jest obecna już od kilkunastu lat. Polski rynek jeszcze nie oswoił się z tą usługą i myślę, że potrzeba jeszcze minimum roku aby wynajem był traktowany jako realna alternatywa dla innych form finansowania" - mówi Marek Straszak odpowiedzialny za rozwój firmy Livingston na polskim rynku. Jego zdaniem menedżerowie, m.in. z Polski, obawiają się korzystać z usług wynajmu w przypadku sprzętu niezbędnego do zrealizowania projektów lub funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Czytaj też:

Livingston wchodzi do Polski

Sprzęt z wypożyczalni


TOP 200