Poznańskie centrum Open Text

Kanadyjska spółka specjalizująca się w oprogramowaniu Enterprise Content Management rozbuduje centrum kompetencyjne w Poznaniu. Open Text jest obecny w Polsce od 2006 r.

Graham Page, wiceprezes Open Text na Europę Środkowo-Wschodnią

Przejął wówczas firmę Hummingbird, która rok wcześniej nabyła Red Dot Solutions, dostawcę systemów do zarządzania treścią witryn internetowych z biurem w Poznaniu.

Zadaniem centrum kompetencyjnego Open Text jest wsparcie techniczne i wdrożeniowe dla klientów i podnoszenie kwalifikacji partnerów spółki w Polsce oraz Europie Środkowej i Wschodniej. Będą tu także prowadzone prace nad uzupełnieniem oferty oraz wzmocnieniem obecności na kluczowych rynkach branżowych takich, jak utilities, sektor finansowy, czy sieci handlowe. W ten sposób firma liczy na lepsze dotarcie do obecnych i nowych klientów. Ogółem z jej rozwiązań korzysta 80 firm. "Na tle całego regionu Polska wyróżnia się stabilnością gospodarczą, a potrzeby tutejszych przedsiębiorstw w zakresie zarządzania informacją bardzo szybko rosną. Pozwala to nam z optymizmem patrzeć na perspektywy rozwoju polskiego rynku ECM. Wzięliśmy także pod uwagę wysoki poziom wiedzy i kompetencji polskich informatyków" - tłumaczy przyczyny wyboru Polski Graham Page, wiceprezes Open Text na Europę Środkowo-Wschodnią.

Powiększy się też kanał partnerski spółki. Spółka ma globalne partnerstwa m.in. z SAP, Microsoft i HP, jednak chce też ściślej współpracować z lokalnymi partnerami. "Naszym zamiarem jest, aby specjalizowali się oni w poszczególnych branżach" - mówi Graham Page. "Wśród nich jest na pewno rynek finansowy, który pozostaje największym klientem na ECM, choć dziś przechodzi trudne chwile" - dodaje. W ubezpieczeniach specjalizuje się m.in. sopocka Atena, jednak Open Text dopiero buduje sieć specjalizowanych partnerów w Polsce i regionie. Wraz z pierwszą polską konferencją Content Days, która odbyła się w czerwcu w Warszawie spółka rozpoczyna promocję rozwiązań w tej części Europy.

Trzech największych dostawców oprogramowania ECM kontroluje w sumie 65% rynku. Obok Open Text liczący się gracze to IBM z FileNet i EMC z Documentum. Jak przekonuje Graham Page, tylko Open Text specjalizuje się wyłącznie w aplikacjach ECM i dostarcza je niezależnie od platformy sprzętowej. Spółka w ciągu pięciu lat chce zainwestować w rozwiązania ECM 1 mld USD. Jednym z elementów inwestycji jest budowa aplikacji na terminale mobilne, głównie i iPhone. "Pracujemy nad tym, by praca na telefonie komórkowym nie ustępowała sposobowi pracy na laptopie" - deklaruje Graham Page.


TOP 200