Poznaliśmy specyfikację USB4 2.0 - nowe logo i prędkości

USB Promoter Group ujawniło specyfikację techniczną dla USB4 w wersji 2.0. Jakie nowości przewidziano?

USB Promoter Group - organizacja odpowiedzialna za rozwój najpopularniejszego złącza na świecie - USB opublikowała finalną wersję standardu USB4 2.0. Jakie nowości trafią do urządzeń elektronicznych na przestrzeni najbliższych lat?

Poznaliśmy specyfikację USB4 2.0
Źródło: Marcus Urbenz / Unsplash

Poznaliśmy specyfikację USB4 2.0

Źródło: Marcus Urbenz / Unsplash

Przede wszystkim USB4 2.0 zakłada wzrost prędkości przesyłania danych. Maksymalna teoretyczna przepustowość przeysbłanai danych została podwojona i wynosi 80 Gbps.

Zobacz również:

  • USB Power Delivery - wyjaśniamy czym jest i czy warto go używać
  • Europa ostrzega Apple - chodzi o USB C z ograniczeniami
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

Dzięki wykorzystaniu kodowania sygnału PAM3 połączenia o przepustowości 80 Gbps mogą być zestawiane z wykorzystaniem istniejących już kabli przystosowanych do standardu USB4 1.0.

Wysokowydajne urządzenia z USB4 2.0 z wykorzystaniem specjalnych kabli będą mogły komunikować się z prędkością połączenia sięgającą do 120 Gbps.

Pierwszy raz o USB4 2.0 poinformowano w ubiegłym miesiącu. Aktualnie znamy już oficjalną wersję specyfikacji technicznej standardu oraz nowe logotypu, które towarzyszyć będą urządzeniom wyposażonym w USB4 2.0.

Pierwsze komercyjne urządzenia wyposażone w USB4 2.0 pojawią się na rynku najwcześniej w 2023 roku.

Logotypu USB4 2.0

Logotypu USB4 2.0

USB4 2.0 będzie w stanie tunelowa połączenia USB 3.2 z ich natywną przepustowością 20 Gbps. Standard jest również kompatybilny z PCIe 4.0 oraz nowo powstałym DisplayPort 2.1.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami standard USB4 2.0 jest wstecznie kompatybilny z USB4 1.0, USB 3, USB 2.0 oraz Thunderbolt 3.

W zależności od zastosowanego przewodu urządzenia z USB4 2.0 będą w stanie ładować się z wykorzystaniem Power Delivery z mocą do 60 W lub do 240 W.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200