Pożar w fabryce Hynix – ceny pamięci mogą wzrosnąć

Przedwczorajszy pożar w zlokalizowanej w Chinach fabryce pamięci firmy Hynix może spowodować wyraźny wzrost cen pamięci DRAM przeznaczonych dla komputerów PC oraz urządzeń mobilnych. Zakład FAB C2 w Wuxi wytwarzał do tej pory ok. 10% całej światowej produkcji DRAM.

Firma na razie nie poinformowała, jaka dokładnie jest skala strat (podano tylko, że sytuacja wygląda lepiej, niż początkowo raportowano) – wiadomo jednak, że gwałtowny pożar na terenie fabryki trwał przynajmniej dwie godziny. Ale firma analityczna TrendForce już ostrzegła, że wydarzenie to może wpłynąć na wzrost cen pamięci. 

Dodajemy, że w drugim kwartale bieżącego roku układy wyprodukowane przez Hynix stanowiły ok. 30% sprzedanych na całym świecie markowych pamięci DRAM dla PC oraz ok. 25,7% pamięci DRAM przeznaczonych dla urządzeń mobilnych. "Jeśli w wyniku pożaru Hynix będzie zmuszony wstrzymać lub znacząco ograniczyć produkcję, może to utrudnić wprowadzenie na rynek blisko 11 mln. komputerów przenośnych oraz ok. 10 mln. smartfonów. Dodatkowym efektem będzie wzrost cen DRAM, utrzymujący się co najmniej do czwartego kwartału bieżącego roku" – ostrzegli analitycy.

Zobacz również:

  • Ruszyła produkcja układów pamięci DRAM najnowszej generacji

Przedstawiciele Hynix twierdzą jednak, że nie ma większych powodów do niepokoju – ogień nie uszkodził najważniejszych elementów wyposażenia fabryki (nietknięte jest m.in. wyposażenie pomieszczeń czystych – tzw. clean room). Według firmy, produkcja pamięci powinna zostać wkrótce uruchomiona ponownie. 

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200