Powstanie specyfikacja synchronizacji danych z urządzeniami bezprzewodowymi

Protokół synchronizacji danych, oparty na języku XML, ma ujednolicić sposób wymiany danych z urządzeniami bezprzewodowymi.

Grupa firm, w skład której wchodzą m.in. IBM, Lotus, Nokia, Palm, Psion i Starfish Software, ogłosiła inicjatywę SyncML, która ma doprowadzić do stworzenia otwartego standardu synchronizacji danych. Pośród uczestników nie ma Microsoftu, jednak według analityków, nie oznacza to, że nie powstanie implementacja tego standardu działająca na systemach Windows.

Synchronizacja danych pomiędzy urządzeniami jest obecnie niedoskonała i często wymaga stosowania niestandardowych rozwiązań. Na rynku można znaleźć głównie narzędzia do synchronizacji wybranego typu danych, np. poczty lub kalendarza. Do synchronizacji bazy danych potrzebne jest kolejne narzędzie. Inicjatywa SyncML ma na celu zaradzenie tej sytuacji. Rozwiązaniem ma być uniwersalna specyfikacja synchronizacji danych, bazująca na języku XML - tzw. SyncML.

Uczestnicy inicjatywy ustalili, że przyszły standard będzie zgodny z istniejącymi już standardami internetowymi, a w szczególności z XML, MIME, vCard, iCalendar i możliwie największą liczbą protokołów sieciowych. Specyfikacja ma również zapewnić możliwość synchronizacji między urządzeniami stacjonarnymi a przenośnymi bez względu na platformę i producenta.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200