Powstanie internetowa giełda towarowa, obsługująca rynek komputerowy i elektroniczny

Wśród założycieli otwartej giełdy branżowej znalazły się m.in. takie firmy jak: AMD, Compaq, Hewlett-Packard, Samsung i Western Digital.

Dwanaście dużych przedsiębiorstw z branży informatycznej zamierza wspólnie utworzyć niezależną firmę obsługującą otwartą internetową giełdę towarową dla przedsiębiorstw z rynku komputerowego i elektronicznego. Inicjatorami przedsięwzięcia są firmy AMD, Compaq, Gateway, Hitachi, Hewlett-Packard, Infienon, NEC, Quantum, Samsung, SCI Systems, Solectron i Western Digital.

Nowa spółka będzie świadczyć usługi z zakresu obsługi łańcucha zaopatrzenia firm z branży komputerowej i elektronicznej. Przedstawiciele założycieli mają nadzieję, że pozwoli ona usprawnić procesy związane z zarządzaniem dostawami produktów i usług oraz przyczyni się do poprawy obsługi klientów. Liczą także, że dzięki tej formie współpracy firmy zaoszczędzą 5-7% kosztów ponoszonych na zaopatrzenie.

"Stworzenie tego typu współpracy pozwoli zwiększyć wydajność procesów związanych z dostawami głównie dzięki ograniczeniu kosztów, terminowym realizacjom transakcji, lepszej kontroli zapasów i zapewnieniu lepszej jakości usług. Jednak najważniejszą rzeczą jest umożliwienie całkowitego przekształcenia procesów biznesowych, związanych z zaopatrzeniem, i stworzenie nowych możliwości działania. Jest to istotny krok w stronę gospodarki wirtualnej na rynku zaawansowanych technologii" - podsumował inicjatywę Hau Lee z Stanford Business School.

Usługi świadczone przez nową giełdę dostępne będą dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw, a więc dla producentów elektroniki, dla użytkowników korporacyjnych i indywidualnych, podwykonawców, dostawców i dystrybutorów. Będą oni mogli tą drogą dokonywać niezbędnych zakupów, a także sprzedawać swoje produkty.

Firma obsługująca nowe przedsięwzięcie ma rozpocząć działalność w ciągu trzech miesięcy. Każdy z założycielskich koncernów zainwestuje w jej uruchomienie początkowo po 100 mln USD. Z ich przewidywań wynika, że w ciągu kilku najbliższych lat giełda obsłuży transakcje online dotyczące różnych części i komponentów o wartości ok. 600 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200