Powstały billboardy, które potrafią usunąć z ekranu smartfona zarazki koronawirusa

Przeprowadzone ostatnio badania potwierdziły, że powodujący chorobę Covid 19 wirus SARS-CoV-2 (skrót od słów Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus 2) może przeżyć na ekranie smartfona nawet cztery tygodnie, zarażając przez ten czas kolejne osoby. Dlatego skandynawska firma Terveystalo wpadła na pomysł, jak można w stosunkowo prosty sposób zapobiec tego typu zagrożeniom.

Koronawirus

Firma wpadła na pomysł aby wprowadzić do wszechobecnych billboardów mechanizm, dzięki któremu mogą one skutecznie zdezynfekować w 15 sekund ekran smartfona, używając do tego celu silnej wiązki światła UVC.

Wszyscy przyzwyczailiśmy się już do tego, że tak proste czynności jak dezynfekcja i mycie rąk chronią nas przed koronawirusem. Jednak powinniśmy też zdawać sobie sprawę z tego, że koronawirus może się znajdować na powierzchni dotykanych przez na przedmiotów, takich jak smartfon. A jest to przecież urządzenie, które trzymamy blisko twarzy.

Zobacz również:

  • 5G to nowe możliwości dla telekomów
  • Do Chin powraca koronawirus - Foxconn wstrzymuje produkcję

Istnieją już co prawda rozwiązania, które dezynfekują ekran smartfona, ale najczęściej trwa to wiele minut i wymaga sporo zachodu, dlatego na krok taki decyduje się niewielu użytkowników. Nowe rozwiązanie opracowane przez firmę Terveystalo wykonuje to zadanie w 15 sekund i robi to bardzo skutecznie.

Firma przeprowadziła badanie potwierdzające, że zastosowana przez nią dawka promieniowania UVC potrzebuje 10 sekund, aby zabić wszystkie zarazki koronawirusa znajdujące się na obudowie smartfona oraz na jego ekranie. Opracowała więc wspólnie z fińską firmą Sterlight urządzenie, które emituje wiązki światła UVC odpowiadające tym wymogom, które muszą spełniać podobne urządzenia klasy szpitalnej, a następnie zainstalowała je na billboardzie.

Billboardy takie funkcjonują już w kilku fińskich miastach. Są one wyposażone w małą wnękę, do której należy włożyć smartfon. Ponieważ promieniowanie UVC jest niebezpieczne dla człowieka (może powodować podrażnienia skóry, a w skrajnych przypadkach uszkodzić wzrok), działko emitujące promienie UVC włącza się tylko wtedy, gdy wnęką zostanie szczelnie zamknięta.

Przekształcenie billboardów w dezynfekujące terminale to dopiero pierwsza faza całego projektu. Firma Terveystalo pracuje nad nim dalej i zapowiada, że zaprezentuje wkrótce samodzielne urządzenie do dezynfekcji urządzeń, które będzie można instalować w miejscach publicznych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200