Powstała technologia produkcji biodegradowalnych płytek drukowanych

Zespół austriackich naukowców z Uniwersytetu Johannesa Keplera w Linzu opracował substancję, z której można produkować biodegradowalne płytki drukowane instalowane w urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Grafika: Chance Agrella/freerangestock

Podstawowym materiałem degradowamych płytek noszących nazwę MycelioTronics jest włóknina przypominająca miękką skórę, której głównym składnikiem są zarodki grzybów. Jest rodzaj specjalny gatunek grzybni. Proces produkcji płytki jest bardzo prosty i jej zaletą jest również to, że zużywa znacznie mniej zasobów (chodzi głównie o energię i wodę) niż produkcja płytek drukowanych wykonywanych z konwencjonalnych materiałów.

Ponadto nie stosuje się wtedy szkodliwych chemikaliów, a płytki po wymontowaniu z nich elektroniki nadają się do kompostowania. Jeśli chodzi o metale użyte do budowy ścieżek przewodzących prąd, to trafią one do gleby w postaci mikrocząstek, ale w tak małych ilościach, że nie spowodują większej szkody dla środowiska .

Zobacz również:

  • AMD chce znacząco zwiększyć efektywność obliczeniową data center. "To na potrzeby AI"
  • Rewolucja w elektronice. Opracowano technologię produkcji biodegradowalnych płytek drukowanych

A oto podstawowe składniki używane do produkcji płytek: trociny bukowe, specjalny rodzaj mąki orkiszowej, miał gipsowy oraz inokulum (czyli mikroorganizmy) wyhodowane na bazie drewna bukowego. Warto też pamiętać, że do produkowania standardowych płytek drukowanych wykorzystuje się bardzo cenne minerały ziem rzadkich oraz toksyczne chemikalia, które po utylizacji zanieczyszczają środowisko naturalne i są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Istnieje jeszcze jeden problem związany z tym, że podczas utylizowania płytek drukowanych niektórych szkodliwych materiałów używanych do ich produkcji nie da się wydzielić.

Naukowcy zapewniają, że na tak wyprodukowanej grzybni można montować absolutnie wszystkie elementy elektroniczne, podobnie jak ma to miejsce w przypadku konwencjonalnych płytek drukowanych. A jak produkowana jest taka ekologiczna płytka. Najpierw na bardzo cienkiej warstwie miedzi lub złota osadzana jest grzybnia. Następnie wycinarka laserowa usuwania metal wszędzie tam, gdzie nie jest on potrzebne. Na płytce pozostają wtedy przewodzące prąd ścieżki, do których można przylutować elementy elektroniczne.

Płytka taka jest przy tym wytrzymała mechanicznie, gdyż można ją zginać 2 tys. razy zanim pęknie. Może też wytrzymać temperatury sięgające 250 stopni Celsjusza. Nie trzeba do niej dodawać środków zmniejszających jej palność, które są niebezpieczne dla środowiska i zdrowia. Niestety, póki co technologii tej nie można użyć do produkowania wielowarstwowych płytek drukowanych dla bardziej złożonej i kompaktowej elektroniki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200