Powstała nowa rodzina procesorów Intel Xeon

Intel wprowadza na rynek nową rodzinę procesorów Intel Xeon Scalable. Według korporacji jest to najpełniejsza w tym dziesięcioleciu oferta technologii procesorowych dla centrów danych i środowisk sieciowych.

Procesory Intel Xeon Scalable mają nową architekturę rdzeni, nowe rozwiązanie do komunikacji pomiędzy nimi, jak i nowy kontroler pamięci. Mogą zawierać maksymalnie 28 rdzeni i 6 terabajtów pamięci systemowej (w systemach dla 4 procesorów), a opcje skalowania obejmują systemy od 2 do co najmniej 8 procesorów, co umożliwia obsługę zarówno niewielkich obciążeń, jak i najbardziej newralgicznych dla przedsiębiorstwa aplikacji.

Jeśli chodzi o wydajność, Intel twierdzi, iż nowe Xeony oferują całkowity wzrost wydajności nawet o 1,65 raza w porównaniu z poprzednią generacją, a także maksymalnie 5-krotny wzrost liczby obciążeń związanych z przetwarzaniem OLTP w hurtowniach danych.

Zobacz również:

Projektanci nowej linii procesorów Xeon twierdzą, że mogą one z powodzeniem obsługiwać aplikacje wykorzystujące technologię maszynowego uczenia się. I tak według nich nowa platforma oferuje wtedy 2,2-krotny wzrost wydajności w porównaniu z poprzednią generacją, a także 113-krotny wzrost wydajności w porównaniu z niezoptymalizowanym systemem sprzed trzech lat, w przypadku zastosowania zoptymalizowanego oprogramowania sztucznej inteligencji.

Kolejną zaletą platformy ma być fakt, że w porównaniu z systemem sprzed czterech lat umożliwia ona działanie około 4,2-krotnie większej liczby maszyn wirtualnych.

Intel wprowadza na rynek równolegle z nowymi Xeonami markę Intel Select Solutions, czyli zestaw rozwiązań upraszczających i przyspieszających wdrażanie infrastruktury centrów przetwarzania danych i sieci. Pierwsze rozwiązania obejmują systemy Canonical Ubuntu, Microsoft SQL 16 i VMware vSAN 6.6.