Powstała nowa inicjatywa promująca ethernetowe technologie 25/50 Gbps

Google wspólnie z firmami Microsoft, Mellanox, Broadcom i Arista Networks powołali do życia 25G Ethernet Consortium. Jest to otwarta inicjatywa, w ramach której jej uczestnicy będą wspierać (oraz udostępniać bezpłatnie) technologie ethernetowe pozwalające budować w centrach danych połączenia transmitujące dane z szybkością 25 Gb/s (single link) oraz 50 Gb/s (double link).

W budowanych obecnie centrach danych serwery mogą się najczęściej komunikować z otoczeniem (chodzi tu głównie o przełączniki typu ToR; Top-of-Rack) z maks. szybkością 10 albo 40 Gb/s. Na rynku dostępne są też interfejsy Erthernet obsługujące ramki z szybkością 100 Gb/s. Warto przypomnieć, że w 2010 r. organizacja IEEE ratyfikowała dwie specyfikacje Ethernet, które pozwalają transmitować dane z szybkościami 40 oraz 100 Mb/s.

Twórcy nowego konsorcjum doszli jednak do wniosku, że należy stworzyć kolejne, otwarte standardy (25 i 50 Gb/s), dzięki którym w centrach danych pojawią się równie szybkie połączenia Ethernet, ale tańsze od tych, które są dostępne obecnie. Nieoficjalnie wiadomo, że wkrótce do konsorcjum przystąpią kolejne wielkie korporacje, w tym Amazon, Apple i Facebook.

Zobacz również:

  • Najszybszy światłowód w Polsce - łącze 8 Gb/s od Orange

Można w tym momencie spytać, dlaczego konsorcjum zajmie się technologiami 25 i 50 Gb/s, a nie np. 100 Gb/s czy więcej. Na razie trudno uzyskać odpowiedź na tak zadane pytanie, gdyż konsorcjum rozpoczęło swoją działalność zaledwie kilka dni temu i póki co nie komentuje takich zastrzeżeń.

Na koniec warto przypomnieć, że organizacja IEEE w kwietniu 2013 r. powołała do życia grupę roboczą, która podjęła trud opracowania wstępnych założeń standardu Ethernet 400 Gb/s i następnie do ratyfikowania tej technologii.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200