Powstała jedna z najszybszych platform ACAP na świecie

Firmę Xilinx każdy kojarzy z programowalnymi układami scalonymi FPGA, jednak jej najnowszy produkt należy do rozwiązań znanych pod skrótem ACAP (Adaptive Compute Acceleration Platform), co można przetłumaczyć jako platforma adaptacyjnej akceleracji obliczeniowej. Najnowszy taki akcelerator należy do rozwiązań linii Versal i nosi nazwę Versal HBM (Versal High Bandwidth Memory).

Xilinx

Platforma Versal to bardzo skomplikowane rozwiązanie, łączące w sobie wiele różnych technologii przetwarzania danych. Na jednym układzie mamy tu takie elementy jak: super szybka pamięć, cała gama różnych połączeń o wysokiej przepustowości oraz wydajna jednostka obliczeniowa.

Układy tego typu znajdują zastosowanie w centrach danych oraz wszędzie tam, gdzie dane muszą być bardzo szybko i w bezpieczny sposób przetworzone, np. w lotnictwie czy przemyśle zbrojeniowym. Są instalowane np. w routerach czy przełącznikach najwyższej klasy.

Zobacz również:

  • Intel Core - wyjaśniamy nazewnictwo nowych układów CPU Intela
  • Powstał jeden z najszybszych na świecie akceleratorów aplikacji AI
  • Windows 12 i nadchodząca wojna układów AI

W układzie znajduje się pamięć HBM2E DRAM o pojemność 32 GB i bardzo wysokiej przepustowości (820 GB/s). Do tego dochodzi szybki procesor sieciowy, transceivery PAM4 pracujące z szybkością 112 Gb/s, Ethernet o ogólnej przepustowość 2.4Tb/s czy układy szyfrowania zdolne kodować dane z liniową szybkością 1,2Tb/s. Jak widać z tej wyliczanki, jest to prawdziwy demon szybkości, stawiający firmę Xilinx w gronie przodujących dostawców tego rodzaju akceleratorów na świecie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200