Powstał nowy standard obsługujący komunikację chip-to-chip

Czołowi producenci rozwiązań IT (Intel, Microsoft, Google, Facebook, HPE, Cisco, Dell-EMC, Huawei i Alibaba) postanowili połączyć siły i stworzyć w ramach powołanego przez nich konsorcjum bardzo szybki interfejs, przez który instalowane w komputerach układy scalone (głównie CPU i akceleratory) mogą wymieniać między sobą dane.

Nowemu interfejsowi nadano nazwę Compute Express Link (w skrócie CXL). Znawcy tematu zauważą na pewno od razu, że w grupie pracującej nad technologią CXL nie ma takich tuzów przemysłu IT, jak IBM, AMD, Nvidia czy Xilinx. To prawda, gdyż firmy te pracują wspólnie nad własnym standardem, któremu nadały nazwę CCIX (od słów Cache Coherent Interconnect for Accelerator).

Wiadomo już, że standard CXL bazuje na protokołach piątej generacji obsługujących połączenia PCI Express i pozwoli transmitować dane przez połączenie składające się z 16 ścieżek z szybkością do 128 GB/s. Standard wspiera trzy protokoły: protokół I/O (obsługujący wysyłanie poleceń i odbieranie aktualizacji statusu; protokół pamięci (pozwalający procesorom hosta współdzielić pamięć RAM z akceleratorem oraz protokół koherencji danych (odpowiedzialny za współdzielenia zasobów).

Zobacz również:

Generalnie standard CLX pozwala procesorom oraz innym układom (takim jak SOC, GPU i FPGA) komunikować się bezpośrednią ze sobą i koordynować proces współdzielenia pamięci. Charakterystyczną cechą interfejsu CLX jest to, że podobnie jak USB transmituje dane trybie asynchronicznym.

Wersja 1.0 specyfikacji zostanie wkrótce oficjalnie opublikowana na witrynie computeexpresslink.org. Firmy wspierające standard CXL informują, że zamierzają wprowadzić do swoich ofert pierwsze bazujące na nim produkty w 2021 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200