Powstał nowy procesor Arm, który posłuży do budowania inteligentnych pamięci masowych

Arm zaprezentował kilka dni temu swój najnowszy układ CPU, nadając mu nazwę Cortex-R82, projektując go z myślą o inteligentnych pamięciach masowych. Charakterystyczną cechą procesora, predysponującą go do obsługiwania takich urządzeń jest to, że może jednocześnie przetwarzać standardowe dane, jak i te wymieniane z pamięcią masową.

Arm

Dlatego w opinii specjalistów układ może posłużyć do budowania pamięci masowych zupełnie nowej generacji, oferujących niespotykaną wcześniej wydajność. Mówi się, że powstanie wtedy nowy rodzaj pamięci masowych, którym nadano już nawet nazwę „computational storage”, co można przetłumaczyć jako obliczeniowa pamięć masowa.

Procesory instalowane w pamięci masowe – produkowane obecnie np. przez Marvell – mogą rzeczywiście szybko obsługiwać dane wymieniane z układami I/O podłączonymi do dysków, ale nie przetwarzają ich, zlecając to zadanie zewnętrznemu procesorowi. Układ Cortex-R82 jest w stanie wykonywać te dwa zadania jednocześnie.

Zobacz również:

Cortex R82 to 64-bitowy procesor, może więc obsługiwać bardzo szybko (chodzi o adresowanie) pamięci masowe mające bardzo dużą pojemność, np. 1 TB) Układ zawiera osiem rdzeni obliczeniowych i jak zapewniają jego twórcy, przetwarza dane dwa razy szybciej niż dostępny do pory procesor Cortex R8.

Cortex R82 może z powodzeniem obsługiwać aplikacje wspierające technologię uczenia maszynowego, które jak wiadomo charakteryzują się tym, że obsługiwane przez nie zestawy danych są bardzo duże. Danych tych jest niejednokrotnie tak dużo, że standardowe procesory obsługujące pamięci masowe nie są w stanie ich na czas obsłużyć, stając się wtedy przysłowiowym wąskim gardłem całego systemu. W przypadku procesor Cortex R82 niebezpieczeństwa takiego nie ma.


TOP 200