Powstał monitor, który naładuje nam smartfon drogą bezprzewodową

Samsung wprowadza na rynek pierwszy na świecie monitor, które może doładowywać drogą bezprzewodową baterie zainstalowane w mobilnych urządzeniach, takich jak smartfony czy tablety. Monitor nosi nazwę SE370, jest dostępny w dwóch wersjach - z ekranem o przekątnej 23,6 cala lub 27 cali – i zawiera bezprzewodową ładowarkę pracującą zgodnie ze standardem Qi.

Monitor wyświetla obrazy z rozdzielczością 1920 x 1080 pikseli i jest wyposażony w matrycę, której czas reakcji wynosi 4 ms. Standard Qi został opracowany przez WPC (Wireless Power Consortium) i jest wspierany takich wiodących producentów mobilnych urządzeń, w tym przez korporacje Samsung, Sony, LG, HTC i Huawei.

Aby naładować smartfon (wyposażony oczywiście w bezprzewodowy interfejs Qi), użytkownik musi go umieścić na zintegrowanej z monitorem podstawce. W tym momencie na monitorze zapala się dioda LED sygnalizująca, że bezprzewodowa ładowarka została uruchomiona.

Zobacz również:

Powstał monitor, który naładuje nam smartfon drogą bezprzewodową

SE370

Warto przypomnieć, że na placu boju pozostały dwie rywalizujące ze sobą technologie, które pozwalają doładowywać baterie drogą bezprzewodową: Qi (opracowana przez WPC) i A4WP (opracowana przez Alliance for Wireless Power). Nie są one ze sobą kompatybilne. Qi wykorzystuje ładowanie indukcyjne, podczas gdy A4WP bazuje na rezonansie magnetycznym.

Dlatego obie organizacje zawarły na początku tego roku porozumienie przewidujące, że wprowadzą do swoich rozwiązań szereg poprawek, które zapewnią im wzajemną kompatybilność. Rozmowy są w toku i być może wkrótce doczekamy się powstania nowego uniwersalnego standardu, łączącego zalety obu tych technologii.


TOP 200