Powstał kwantowy komputer, który można instalować w standardowych centrach danych

Komputery kwantowe mają oprócz zalet również wady. Jedną nich jest to, że są duże i muszą być instalowane w specjalnych, dedykowanych do tego celu pomieszczeniach, najczęściej w laboratoriach. Trwają więc prace nad kompaktowymi systemami obliczeniowymi tego typu, które można będzie uruchamiać w standardowych centrach danych.

Komputer kwantowy

W ramach finansowanego przez UE projektu AQTION, grupa naukowców z Uniwersytetu w Innsbrucku (Austria) zaprojektowała taki właśnie komputer. Mieści się on w dwóch 19-calowych szafach serwerowych, a do jego zasilania wystarczy jedno standardowe gniazdko AC, zapewniające oczywiście odpowiednią moc.

Prototyp komputera wzbudził powszechne zainteresowanie, gdyż wdrożenia tego typu systemów obliczeniowych mają obecnie miejsce wyłącznie w warunkach laboratoryjnych.

Zobacz również:

  • Stacje dokujące do laptopów biznesowych - USB C vs Thunderbolt
  • D-Wave zaprezentował komputer kwantowy AQC nowej generacji

Mając to na uwadze, Unia Europejska zainicjowała warty ponad 10 mln euro projekt AQTION. Jego celem jest stworzenie kompaktowego komputera kwantowego z tzw. pułapką jonową, który powinien spełniać wymogi techniczne stawiane przez branżowe standardy IT, bez konieczności umieszczania takich komputerów w specjalnie budowanych do tego celu środowiskach.

Aby umieścić komputer w 19-calowych szafach, każdy pojedynczy blok konstrukcyjny systemu musiał zostać „odchudzony”, w tym blok zawierający procesor razem z pułapką jonową oraz blok z komorą próżniową. Największym wyzwaniem dla konstruktorów takiego systemu było to, aby pracował on tak samo wydajnie, jak standardowe komputery kwantowe. Pierwsze testy wykazały, że udało im się w stu procentach osiągnąć ten cel.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200