Powstał kriogeniczny komputer kwantowy

Amerykańska firma ColdQuanta zbudowała komputer kwantowy, stosując nowatorską technologię tzw. zimnych atomów. Polega ona na obniżeniu temperatury atomów wchodzących w skład kwantowej jednostki obliczeniowej do poziomu bliskiego bezwzględnemu zeru oraz naświetlaniu ich promieniami lasera.

Komputer kwantowy

W ten sposób firma zbudowała 100-kubitowy procesor kwantowy, który dorównuje wydajnością najszybszym, dostępnym obecnie na rynku systemom obliczeniowym tego typu. Komputer nosi nazwę Hilbert i nie jest to bynajmniej egzemplarz prototypowy, który będzie dalej badany i rozwijany, gdyż zacznie być produkowany jeszcze w tym roku.

Firma prowadzi już ponoć rozmowy z takimi gigantami technologicznymi, jak Amazon, Microsoft i Google, których celem jest wprowadzenie komputerów kwantowych Hilbert do chmur AWS, Azure i Google Cloud.

Zobacz również:

  • Intel może stanąć w obliczu poważnego wyzwania
  • Microsoft zapowiada kwantowy superkomputer

Naukowcy imali się już różnych sposobów pozwalających zwiększyć wydajność tego rodzaju komputerów. Budowali więc fotoniczne systemy kwantowe, stosowali nadprzewodniki, technologię uwięzionych jonów, a nawet układy kubitowe bazujące na standardowym materiale, jakim jest krzem. Jednak technologia opracowana przez firmę ColdQuanta jest absolutnie nowatorska.

Komputer Hilbert pracuje tak szybko, że może konkurować nawet z najszybszymi systemami obliczeniowymi tego typu, takimi jak zbudowany ostatnio przez IBM 65-kubitowy system Hummingbird. Na dodatek firma ColdQuanta zapowiada, że za trzy lata w jej ofercie pojawi się podobny komputer wyposażony w procesor mający do dyspozycji tysiąc kubitów. W tym momencie warto przypomnieć, że IBM zapowiada w 2013 roku premierę kwantowego komputera z 1121-kubitowym procesorem.

Ciekawe jest to iż ColdQuanta nie używa dużych systemów chłodniczych do obniżenia temperatury całego kwantowego modułu obliczeniowego, ale wyłącznie wchodzących w ich skład atomów. Robi to za pomocą lasera, który najpierw separuje atomy, a następnie zagnieżdża je w bramkach tworzących kwantowy obwód.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200