Powstał elastyczny wyświetlacz 10 razy cieńszy od ludzkiej skóry

Japońscy naukowcy opracowali wyświetlacz, który jest kilka razy cieńszy od ludzkiego naskórka. Dlatego po „zainstalowaniu” go na skórze jest zupełnie niewidoczny. To właśnie dlatego naukowcy nadali swojemu wynalazkowi nazwę elektronicznej skóry (e-skin).

Elektroniczna skóra powstała w Graduate School of Engineering należącej do University of Tokyo i może nie tylko wyświetlać kolorowe znaki alfanumeryczne, ale zawierać układy elektroniczne pełniące rolę czujników. Dlatego znajdzie na pewno zastosowanie w medycynie, mierząc np. temperaturę czy inne parametry ludzkiego ciała, a następnie wyświetlać wyniki pomiaru bezpośrednio na ciele pacjenta.

Powstał elastyczny wyświetlacz 10 razy cieńszy od ludzkiej skóry

Elektroniczna skóra ma tylko trzy mikrony grubości i zawiera diody PLED (Polymer Light-Emitting Diode) zdolne wyświetlić trzy kolory (czerwony, zielony i niebieski) oraz organiczne fotodetektory. Są one czułe na światło i mogą np. mierzyć tak ważny parametr, jak nasycenie krwi tlenem. Ścieżki przewodzące prąd są zupełnie przezroczyste i naukowcy użyli do ich wykonania tlenków indu oraz cyny.

Zobacz również:

  • Przenośne monitory - idealne rozwiązanie do pracy mobilnej

Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule „Ultraflexible organic photonic skin”, który został opublikowany na witrynie poczytnego periodyku Science Advances.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200