Powstał Android dla urządzeń z dużym ekranem

Google zaprezentował kolejną wersję systemu operacyjnego Android, tym razem zoptymalizowaną pod kątem obsługi urządzeń mobilnych zawierających duży wyświetlacz.

Źródło: mammela (CCO)

Oprogramowanie nosi nazwę Android 12L (L od słowa Long, czyli długi) i zawiera interfejs wspierający funkcje, które zostały opracowane z myślą o dużych tabletach i np. urządzeniach, które zawierają składane ekrany.

System ma trafić do rąk użytkowników na początku 2022 roku i wraz z nim Google udostępni deweloperom nowe interfejsy API oraz narzędzia i porady, które pomogą im tworzyć aplikacje zoptymalizowane do pracy na urządzeniach posiadających duże wyświetlacze. Google wprowadzi też stosowne poprawki do sklepu Google Play, tak aby użytkownicy mogli w łatwy sposób wyszukiwać w nim aplikacje wykorzystujące duży ekran.

Zobacz również:

  • Adobe pokazało firmowego asystenta AI
  • To może być największy update oprogramowania w historii Apple

Wśród nowości wprowadzonych do systemu Android 12L warto zwrócić uwagę na nowy pasek zadań, pozwalający użytkownikom przełączać się na ulubione aplikacje w locie, co czyni pracę realizowaną w trybie wielozadaniowość bardziej wydajną i intuicyjną.

Android 12L będzie oczywiście działać również na smartfonach, jednak większość jego funkcji nie będzie widoczna ze względu na małe ekrany takich urządzeń. Aby rozpocząć korzystanie z systemu Android 12L, deweloperom zaleca się pobranie obrazów i narzędzi systemu emulatora Androida 12L z najnowszej wersji zapoznawczej Android Studio.

W sklepie Google Play pojawią się nowe kontrolki, które będą oceniać jakość aplikacji pod kątem wytycznych dotyczących obsługi urządzeń z dużym ekranami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200