Powstaje specyfikacja bezpieczeństwa dla rozwiązań handlu elektronicznego opartych na XML

Zdaniem firm wspierających tworzenie standardu Security Services Markup Language (S2ML), ma on umożliwić automatyzację weryfikacji tożsamości i transakcji zawieranych np. na branżowych rynkach wirtualnych.

Czołowi producenci oprogramowania zamierzają wspólnie stworzyć specyfikację, dotyczącą bezpieczeństwa dla technologii XML. Ma ona umożliwić aplikacjom XML dzielenie się informacjami o identyfikacji użytkownika i autoryzacji w środowiskach zarządzania łańcuchem dostaw lub branżowych giełdach internetowych.

Producenci wspierający stworzenie nowej specyfikacji, o nazwie Security Services Markup Language (S2ML), twierdzą, że prace nad nią dobiegają końca. Wkrótce propozycja standardu ma być przedłożona World Wide Web Consortium (W3C) oraz Organization for the Advencement of Structured Information Standards (Oasis). Wśród firm wspierających S2ML znajdują się m.in. Netegrity, Sun Microsystems, VeriSign, PricewaterhouseCoopers, Tibco Software i Commerce One.

"Naszym celem jest wykorzystanie tej specyfikacji w tych obszarach handlu elektronicznego, w których przedsiębiorstwa realizują za pośrednictwem stron internetowych dużo rozproszonych transakcji. Mamy nadzieję, że S2ML pomoże rozwiązać problem, gdy identyfikacja i autoryzacja są realizowane za pośrednictwem różnych platform" - tłumaczy Bill Bartow z firmy Netegity.

Inni producenci oprogramowania oczekują, że weryfikacja tożsamości i autoryzacja transakcji z wykorzystaniem S2ML mogłyby zastąpić stosowane dotychczas w ich produktach metody pobierania i przechowywania danych autentykacyjnych, takich jak hasła i identyfikatory.

Przedstawiciele firm wspierających S2ML zaznaczają jednak, że specyfikacja wciąż wymaga przeprowadzenia wielu testów, ponieważ dotychczas nie była jeszcze sprawdzana w aplikacjach różnych producentów, co pozwoliłoby wykryć wszelkie błędy w jej funkcjonalności.

Według zapowiedzi prace nad propozycja standardu powinny zakończyć się w ciągu miesiąca. Następnie specyfikacja zostanie przedłożona do zatwierdzenia wymienionym organizacjom.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200