Powstaje przeglądarka wspierająca technologie VR i AR

Mozilla poinformowała wczoraj, że buduje przeglądarkę zaprojektowaną z myślą o wyświetlaniu zasobów generowanych przez aplikacje wykorzystujące technologie VR (Virtual Reality; wirtualna rzeczywistość) i AR (Augmented Reality; rozszerzona rzeczywistość).

Pierwsza, robocza wersja przeglądarki - noszącej nazwę Firefox Reality i dostępnej oczywiście w wersji otwartego kodu - została już zaprezentowana deweloperom, którzy mogą obecnie przystąpić do jej testowania i wyłapywania ewentualnych błędów. Przeglądarka bazuje na standardowej przeglądarce Firerfox, wzbogaconej o szereg nowych mechanizmów zaprojektowanych przez zespół biorący udział w projekcie Mixed Reality. W ramach tego projektu powstaje nowy webowy silnik noszący nazwę Servo, który zastąpi liczący już sobie wiele lat silnik Gecko.

Obecnie przeglądarkę Firefox Reality można uruchamiać wyłącznie w tzw. deweloperskim trybie na dwóch urządzeniach: Daydream (Google) i Gear VR (Samsung/Ocular). Mozilla obiecuje, że wkrótce dołączą do nich kolejne urządzenia, na których będzie można również testować ich nową przeglądarkę.

Zobacz również:

  • WordPress 6.5 trafia na rynek. Oto 5 najważniejszych zmian
  • Google wzmacnia bezpieczeństwo przeglądarki Chrome
  • Mozilla stworzyła nową usługę, która usuwa nasze wrażliwe dane z internetu

Kod źródłowy przeglądarki Firefox Reality dostępny jest na GitHub, a blog Mixed Reality można znaleźć tutaj.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200