Powstaje pierwsza polska platforma bezpiecznych transakcji elektronicznych

Nowa spółka iTel zamierza konkurować na rynku rozliczeń transakcji internetowych z PolCardem.

Nowo utworzona firma iTel sp. z o.o. we współpracy z Formus Polska zamierza uruchomić platformę do przeprowadzania bezpiecznych transakcji elektronicznych. Jej oferta ma być wykorzystywana w relacjach użytkowników indywidualnych oraz małych i średnich firm z bankami i sklepami online. iTel zamierza zarabiać na prowizjach od przeprowadzanych transakcji. Jej przedstawiciele szacują, że w przyszłym roku zdobędzie ponad 100 tys. abonentów.

Rozwiązanie ma bazować na wykorzystywaniu kart mikroprocesorowych, których technologia będzie dostarczana przez francuską firmę Gemplus, a w przyszłości również - podpisu elektronicznego. Do budowy odpowiedniej infrastruktury zostaną wykorzystane dedykowane urządzenia dostępowe Formusa, działające na podstawie szerokopasmowej technologii LMDS.

Według Macieja Srebro, przewodniczącego rady nadzorczej iTela, usługi firmy będą komercyjnie dostępne już w styczniu 2001 r. Dotychczas iTel podpisała już pierwsze listy intencyjne o współpracy z dwoma dużymi bankami komercyjnymi. W tym roku na rozwój działalności firma przeznaczy 3-5 mln zł.

Jednym z pierwszych urządzeń umożliwiających korzystanie z usług będzie telefon internetowy Alcatel Web Touch One - urządzenie wyposażone w kolorowy ekran dotykowy, modem, chowaną klawiaturę oraz złącze na karty mikroprocesorowe. Możliwe będzie też podłączenie do niego drukarki lub kamery cyfrowej. Aparat wyposażony jest ponadto w przeglądarkę internetową. Web Touch One jest obecnie oferowany na rynku hiszpańskim przez jeden z lokalnych banków.

iTel został utworzony przez trzy firmy: Synergies, działającą w branży telekomunikacyjnej firmę doradczą, Transmedia, zajmującą się tworzeniem technologii na potrzeby transakcji elektronicznych i bankowości internetowej oraz amerykańskiego inwestora Hyde Industrial Holding.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200