Powstaje nowe narzędzie do portowania aplikacji iOS na platformę MacOS

Apple zapowiada, że w przyszłym roku deweloperzy będą mogli w prosty sposób przenosić mobilne aplikacje z urządzeń iOS na komputery Mac (operacja portowania). Firma zaczęła już testować opracowany przez jej informatyków nowy mechanizm portowania, przenosząc na razie w ten sposób na komputery Mac proste aplikacje iOS.

Z technicznego punkty widzenia obie platformy mają wiele wspólnego. Najlepszym przykładem potwierdzającym tę tezę jest np. to, że deweloperzy piszący aplikacje dla obu tych platform używają tego samego języka Swift, jak i tego samego zintegrowanego środowiska programowania Xcode IDE.

Jednak obecnie portowanie aplikacji wymaga dużego nakładu pracy i jest bardzo czasochłonne chociażby z tego powodu, że obie platformy wykorzystują inne interfejsy użytkownika (chodzi o oprogramowanie UI).

Zobacz również:

Apple chce to zmienić i na początek zmodyfikowała stosowany w systemie iOS framework UIKit, dostosowując go do wymogów stawianych przez system MacOS. Chodzi tu o takie operacje, jak obsługa myszy, zmiana wielkości okna czy integracja szeregu mechanizmów, takich jak kopiowanie, wklejanie czy przeciągnie i upuszczanie obiektów (drag and drop).

Wszystko więc wskazuje na to, że Apple nie przyjmie tej samej strategii co Microsoft, który zintegrował swój mobilny i stacjonarny system operacyjny, tworząc jedną platformę. Apple nie połączy systemów macOS i iOS, ale udostępni deweloperom narzędzie, dzięki któremu portowanie aplikacji iOS na platformę MacOS stanie się dużo łatwiejsze.


TOP 200