Powstaje firma NEC Display Solution

NEC-Mitsubishi Electronics Display powstała przed pięciu laty z połączenia oddziałów NEC i Mitsubishi zajmujących się produkcją monitorów. Niedawno firma zmieniła nazwę na NEC Display Solutions.

NEC-Mitsubishi Electronics Display powstała przed pięciu laty z połączenia oddziałów NEC i Mitsubishi zajmujących się produkcją monitorów. Niedawno firma zmieniła nazwę na NEC Display Solutions.

Nie jest to jedynie zmiana formalna. Wynika ona bowiem m.in. z - ogłoszonych już w 2004 r. - planów stopniowego wycofywania się z rozwijania i produkcji klasycznych monitorów CRT. Były one właśnie domeną Mitsubishi.

Jak mówi Mariusz Orzechowski, dyrektor polskiego oddziału NEC Display Solutions, decyzja ta wynikła z szybkiego spadku popytu na monitory CRT i przekonania NEC, że sprzęt LCD osiągnął już taki poziom rozwoju, że możliwości jego zastosowania na rynku profesjonalnym - grafika, DTP itp. - nie budzą już wątpliwości. Podkreśla on też, że nowa nazwa firmy - zawierająca określenie Display Solutions - nie jest przypadkowa i wynika z tego, że NEC zamierza oferować nie tylko monitory, ale również kompletne rozwiązania, np. do zastosowań medycznych lub graficznych.

Klasyczne monitory CRT już w 2005 r. praktycznie znikną z NEC Display Solutions. Jak wynika z oficjalnych prognoz NEC, wartość ich sprzedaży spadnie w tym roku 10-krotnie, do ok. 20 mln USD. Sprzedaż sprzętu LCD ma pozostać na podobnym poziomie - 1,1 mld USD. W Polsce NEC Display Solutions odnotował w 2004 r. znaczny spadek liczby sprzedanych monitorów (o ok. 20 tys. sztuk). Jak jednak twierdzi Mariusz Orzechowski, firmie udało się utrzymać podobny poziom obrotów.

W tym roku NEC zamierza wprowadzić do sprzedaży na polskim rynku dużą liczbę nowych modeli LCD przeznaczonych dla wymagających użytkowników indywidualnych, pracowni graficznych i zastosowań DTP. Po raz pierwszy pojawią się w Polsce monitory adresowane do zastosowań w pracowniach rentgenowskich i innych laboratoriach szpitalnych.


TOP 200