Powstaje europejski superkomputer

Trzej zachodnioeuropejscy producenci systemów równoległych zamierzają wspólnie zbudować wielki superkomputer, oparty na architekturze procesorów Sparc i Intel 860.

Trzej zachodnioeuropejscy producenci systemów równoległych zamierzają wspólnie zbudować wielki superkomputer, oparty na architekturze procesorów Sparc i Intel 860. Przedsięwzięcie to podejmują producenci brytyjscy Meiko i Parsys oraz przedsiębiorstwo francuskie Telmat, które już od kilku lat współpracują ze sobą w dziedzinie architektury równoległej. Dotychczas wyroby swe opierali na brytyjskim procesorze Transputer.

W nowym modelu Concerto kilka Transputerów ma służyć jedynie jako procesory komunikacyjne między członami komputera, natomiast do zarządzania systemem operacyjnym użyte zostaną procesory Sparc, a moc obliczeniową zapewni 76 procesorów Intel 860. Zwraca się uwagę, że łączenie układów scalonych Sparc z Intel 860 zastosował już amerykański producent FPS Computing, a wkrótce ma podjąć Cray, planujący zastosowanie tej technologii w serii super serwerów Sparc.

Concerto zostanie zbudowany w firmie Meiko. W przyszłym roku wspomiani trzej producenci chcą zaprezentować jeszcze jeden własny superkomputer o mocy obliczeniowej rzędu 1 Tflops. Dotychczas nie wiadomo jeszcze jaką architekturę procesorów zastosują do tego celu. Jedno jest pewne: nie będzie to Transputer.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200