Powrót na scenę

Wielu zdążyło już zwątpić w to, że na rynek trafi kolejna przeglądarka Netscape. Na początku kwietnia jednak w Internecie udostępniono wersję testową pakietu Netscape Communicator.

Wielu zdążyło już zwątpić w to, że na rynek trafi kolejna przeglądarka Netscape. Na początku kwietnia jednak w Internecie udostępniono wersję testową pakietu Netscape Communicator.

Kilka lat trwała ostra rywalizacja o dominację na rynku przeglądarek internetowych. Microsoft wyszedł z niej zwycięsko, choć firma okupiła to rozpętaniem jednego z największych procesów antymonopolowych. Z badań niedawno przeprowadzonych przez firmę Zona Research, aż 64% korporacyjnych użytkowników WWW posługuje się przeglądarką koncernu z Redmond. Pozostali w większości nadal korzystają z Netscape. Oznacza to, że firma nadal ma liczne grono wiernych użytkowników.

Pogadać przez przeglądarkę

Długo oczekiwana, szósta wersja pakietu Netscape Communicator jest nowym produktem, opartym na technologii Gecko. Ma wyraźnie zmieniony interfejs, który można personalizować, także tworząc specjalizowane wersje przeglądarki np. na potrzeby pojedynczej firmy. W Netscape 6 zmieniono przede wszystkim podstawowy mechanizm wyświetlania stron WWW.

Do Communicatora dodano nowe moduły, np. Net2Phone (telefonia internetowa) oraz umożliwiono prowadzenie dialogów online bezpośrednio z poziomu programu pocztowego - program wykrywa, czy dany użytkownik znajduje się obecnie w Internecie i sygnalizuje to specjalną ikoną wyświetlaną w liście adresowej. Przeglądarka w nowej wersji została "odchudzona", do instalacji pełnej wersji potrzeba jedynie 8,5 MB wolnego miejsca na dysku.

Uwagę zwraca znacznie większa niż dotychczas otwartość na standardy internetowe. Pod nową wersją przeglądarki powinny być poprawnie wyświetlane właściwie wszystkie rodzaje stron WWW. Przeglądarkę przygotowano także z myślą o stosowaniu jej w urządzeniach przenośnych. Netscape 6 obsługuje m.in. HTML 4, CSS (Cascading Style Sheet), XML, RDF (Resource Description Framework) oraz COM.

Poprawiony został klient pocztowy, który teraz może obsługiwać dowolną liczbę kont. Każde z kont może mieć przypisaną inną tożsamość użytkownika. Nazwisko nadawcy każdej otrzymywanej przesyłki jest automatycznie zapisywane w książce adresowej. Wszystkimi hasłami dostępu do kont zarządza jeden moduł - Password Manager.

Więcej prywatności

Do Netscape 6 wprowadzono mechanizm kontroli plików cookie, które użytkownik może także przeglądać. Można rów- nież korzystać z serwisu wyszukującego (np. Infoseek), wpisując słowa kluczowe bezpośrednio do pola adresowego przeglądarki. Standardowo jest to serwis wyszukujący Netscape, ale użytkownik może wybrać inny. Przeszukiwanie wspomagane jest także opcją zawężania do historii odwiedzanych stron czy listy ulubionych serwisów internetowych.

Netscape 6 wzbogacono o mechanizmy ułatwiające korzystanie z wielojęzycznej zawartości WWW. Wbudowane rozwiązanie Gist-In-Time pozwala na automatyczne tłumaczenie zawartości stron WWW między kilkoma językami zachodnioeuropejskimi.

Za kilka miesięcy powinna pojawić się pełna wersja Netscape 6.

--------------------------------------------------------------------------------

Netscape Communicator 6 (beta)

Producent: Netscape Communications

Cena: produkt bezpłatny, pobierany z Internetu

Platformy: Windows, Macintosh, Linux (także urządzenia przenośne)


TOP 200