Powrót do korzeni

Dwa lata temu większość przychodów HP Polska pochodziła ze sprzedaży drukarek, dzisiaj - z rozwiązań komputerowych.

Dwa lata temu większość przychodów HP Polska pochodziła ze sprzedaży drukarek, dzisiaj - z rozwiązań komputerowych.

Hewlett-Packard Polska osiągnął w ubiegłym roku finansowym obroty w wysokości 296,3 mln USD (220 mln USD rok wcześniej). Wraz z Agilent Technology, która od 1 listopada br. działa jako niezależna firma, obroty HP Polska wyniosły 312 mln USD (237 mln USD). Pod względem wyników finansowych firma zajęła drugie miejsce, po Szwajcarii, wśród oddziałów HP w regionie Europa Środkowa i Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka.

W bieżącym roku finansowym wzrost obrotów HP w Polsce ma wynieść ok. 60 mln USD (20%).

Zmiana profilu

Po raz drugi w historii działalności firmy na rynku polskim wyraźnie zmieniła się dotychczasowa struktura przychodów. Jeszcze dwa lata temu większość pochodziła ze sprzedaży drukarek, dzisiaj ponad połowę stanowi sprzedaż rozwiązań komputerowych (intelowskich i unixowych). Według przedstawicieli HP, udział tej firmy w sprzedaży komputerów PC po trzech kwartałach plasuje ją na 7. miejscu w Polsce (rok wcześniej było to 14. miejsce).

"Planujemy w tym roku, wspólnie z partnerami, oferować w Polsce coraz więcej usług konsultingowych związanych z Internetem, zintegrowanymi łańcuchami dostaw, systemami CRM i hurtowniami danych. Chcemy brać udział w dużych projektach integratorskich" - zapowiada Andrzej Dopierała, prezes HP Polska. W tym celu kierownictwo firmy zamierza znacznie zwiększyć liczbę konsultantów, których obecnie zatrudnia ok. 40.

Zarządzanie w outsourcing

HP będzie także rozwijał działalność związaną z outsourcingiem, w tym tworzenie komputerowych centrów zapasowych i zarządzanie infrastrukturą informatyczną klienta. Ostatnia z tych usług ma polegać np. na zarządzaniu komputerami czy systemem poczty elektronicznej. "Mamy już pierwszego polskiego klienta zainteresowanego tą usługą. Zarządzamy jego siecią komputerową, a wkrótce umowa zostanie rozszerzona o opiekę nad komputerami i drukarkami" - mówią przedstawiciele firmy.

HP zrezygnował z planów utworzenia fabryki w Polsce. "Zmieniło się nasze podejście do prowadzenia biznesu komputerowego. Poza tym, po wprowadzeniu programu Top Value, dzięki któremu na bieżąco odnawiamy zapasy u dystrybutorów, mogliśmy poprawić efektywność działania naszych dwóch europejskich fabryk" - mówi Andrzej Dopierała. "Trudno też określić, jaka za kilka lat będzie przyszłość komputerów PC. Coraz bardziej popularne są urządzenia alternatywne" - dodaje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200