Powrót Optimusa

Nowosądecka spółka w ciągu trzech lat chce ponownie stać się numerem jeden na polskim rynku PC. Optimus skupi się na sprzedaży sprzętu – desktopów, komputerów przenośnych, serwerów. Jednocześnie do wzrostu przychodów spółki ma się przyczynić poszerzenie oferty o sprzętowe rozwiązania bezpieczeństwa i produkty "z pogranicza multimediów".

Pozycji lidera firmie zapewne nie uda się odzyskać tak łatwo i szybko. Przed Optimusem rysują się jednak zdecydowanie lepsze perspektywy niż np. w 2002 r. Wydaje się, że po odchudzeniu grupy kapitałowej i zakończeniu sprawy z urzędem skarbowym spółka najgorsze ma już za sobą. Na półmetku 2003 r. Optimus zajmował 4 miejsce (za HP, NTT System i JTT Computer) w zestawieniu najwiekszych producentów komputerów w Polsce. W podsumowaniu całego ubiegłego roku - ze względu na kłopoty JTT - Optimus znajdzie się zapewne w pierwszej trójce. Według wstępnych szacunków w minionym roku firma dostarczyła na rynek 50 - 53 tys. PC (z czego ok. 22 tys. w IV kw.). Nie rankingi są teraz najważniejsze – zapewniają przedstawiciele firmy. „Priorytetem dla Optimusa jest odzyskanie rentowności. Firma musi zacząć przynosić zysk na poziomie operacyjnym, którego nie notowała od lat. Cel ten zrealizujemy już w I kw. br.” – mówi Małgorzata Walczak, dyrektor zarządzający Optimus SA.

Firma kolejny raz potwierdza, że skupi się na sprzedaży sprzętu. Receptą na zwiększenie przychodów ma być rozbudowa oferty. „Zdajemy sobie sprawę z ograniczonej przecież chłonności rynku PC, dlatego istotna będzie dla nas dywersyfikacja oferty sprzętowej. Nie porzucimy jednocześnie dystrybucji, która pozwala optymalizować koszty zakupu komponentów” – dodaje Małgorzata Walczak.

Zobacz również:

  • Biały Dom obejmie sankcjami kolejną chińską firmę produkującą chipy
  • Apple zatrudnia specjalistów od AI z Google

Optimus planuje skuteczniej niż dotychczas walczyć o udziały w rynku mobilnym i zaistnieć w segmencie konsumenckich urządzeń cyfrowych. Pierwsze produkty tego typu spółka wprowadzi do sprzedaży w II kw. 2004 r. Optimus widzi dla siebie szansę także na rynku rozwiązań dla przedsiębiorstw. Chodzi jednak również o sprzedaż sprzętu, nie integrację rozwiązań. W 2003 r. Optimusowi prawie udało się zrealizować plan sprzedaży 1800 serwerów - na rynek trafiło ok. 1600 jednostek. Bardziej wymierne korzyści ma przynieść także umowa z krakowską spółką ABA w sprawie produkcji terminali i urządzeń kryptograficznych.

W miniony poniedziałek (12 stycznia) Andrzej Widerszpil sprzedał wszystkie posiadane akcje Optimusa (470 tys.), stanowiące 5,01% kapitału zakładowego spółki. Większość z nich nabył BRE Bank, do którego należy teraz 7,28% akcji spółki. Przypomnijmy, że w listopadzie 2003 r. Andrzej Widerszpil zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Optimusa. Stanowisko to dotychczas nie zostało obsadzone.

Największym akcjonariuszem Optimus SA jest obecnie Zbigniew Jakubas, właściciel holdingu Multico. Na początku stycznia br. zwiększył on posiadany pakiet akcji spółki z 15,3% do 19,43%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200