Powrót Baana nad Wisłę

Po dwóch latach Baan ponownie otworzył biuro w Polsce. Do ośmiu wzrosła liczba partnerów producenta ERP. Jego szefem został Alexandre Lubomirski.

W 1999 r. stojący na skraju bankructwa Baan sprzedał greckiej firmie Singular oddziały w: Grecji, Polsce, Czechach i na Węgrzech. Od tamtego czasu, głównie dzięki przejęciu przez brytyjską grupę Invensys, sytuacja Baan się poprawiła. Do tego stopnia, że firma zdecydowała się odzyskać utracone niegdyś rynki, w tym również polski. W tym miesiącu rozpoczęło działalność warszawskie biuro. "W najbliższym czasie nasze wysiłki będą się koncentrować przede wszystkim na rozbudowie sieci partnerów" - zapowiada Alexandre Lubomirski, mianowany szefem Baan Polska.

Według deklaracji przedstawicieli firmy, Polska ponownie stała się strategicznym dla Baana rynkiem w Europie Środkowej i Wschodniej. W ciągu trzech lat liczba pracowników polskiego biura ma wzrosnąć do kilkudziesięciu osób. Będą się one zajmować przygotowywaniem ofert i umów dla największych klientów i partnerów, utrzymywaniem kontaktów z najważniejszymi klientami, a także koordynowaniem akcji marketingowych i promocyjnych.

Zobacz również:

  • Data storytelling jako kluczowa umiejętność w podejmowaniu decyzji opartych na danych
  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia

Baan zamierza oferować swoje produkty przede wszystkim zakładom produkcyjnym. W ofercie znajdują się zlokalizowane systemy iBaan IV i V, rozwiązanie typu business-to-business, a także nie w pełni zlokalizowany system CRM. W Polsce jest obecnie 70 instalacji systemu Baan. Dla nich ma powstać Klub Użytkowników Baana.

W Polsce firma ma 8 partnerów. Partnerzy Baana zostali podzieleni na trzy grupy. Pierwsza z nich to integratorzy, którzy oferują wyłącznie system klasy ERP Baana głównie przedsiębiorstwom produkcyjnym. Do grupy tej należą firmy Demos i Talex. Drugą grupę tworzą tzw. partnerzy niszowi, którzy mają się koncentrować na wybranych segmentach rynku. Spółka DST będzie oferować moduły kadrowo-płacowe iBaan, Efbud system Baan Dimensions (przeznaczony dla przemysłu metalowego, papierniczego i kablowego). Natomiast Optimus Enterprise, powstały w efekcie przejęcia TCH Systems, będzie proponować produkty przeznaczone dla firm transportowych i logistycznych. Trzecia grupa, do której należą CiS, Info-Power i Ster-Projekt, to firmy, które mają oferować usługi w zakresie projektowania i wdrożeń.

***

Więcej w poniedziałek w CW 40/2001.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200