Powolny start Rambusa

Wbrew wcześniejszym prognozom, jest mało prawdopodobne, by nowego typu pamięci RDRAM znalazły masowe zastosowanie już w tym roku.

Wbrew wcześniejszym prognozom, jest mało prawdopodobne, by nowego typu pamięci RDRAM znalazły masowe zastosowanie już w tym roku.

Nowa generacja pamięci półprzewodnikowych - RDRAM (Rambus DRAM) zaczyna się pojawiać w komputerach PC wysokiej klasy. Obecnie analitycy rynku przewidują, że RDRAM znajdą zastosowanie w popularnych, masowo sprzedawanych komputerach dopiero w 2001 r.

Rzeczywiście, gdyby ktoś chciał już teraz kupić w Polsce komputer wyposażony w pamięć Rambus, nie byłoby to zadanie łatwe. Sytuacja zmieni się w najbliższym czasie o tyle, że taki sprzęt można będzie kupić na zamówienie.

Wydajność pod znakiem zapytania

Technologia Rambus umożliwia zwiększenie wydajności wymiany danych między procesorem i pamięcią - nowe układy mają przepustowość 1,6 GB/s. Jeśli szybkość dostępu do pamięci powoduje ograniczenie wydajności systemu, to zastosowanie RDRAM może być dobrym rozwiązaniem. Jak wynika z przeprowadzonych testów, pozwala to na zwiększenie wydajności o ok. 10% przy uruchamianiu programu AutoCAD i do 20% - Adobe PhotoShop. Natomiast dla typowych użytkowników aplikacji biznesowych lub biurowych wzrost wydajności może być w ogóle nie zauważalny. Z pierwszych testów przeprowadzonych m.in. przez Dell Computer i InQuest wynika, że przy uruchamianiu oprogramowania biurowego w niektórych wypadkach może nastąpić nawet spadek wydajności systemu.

Wykorzystanie RDRAM staje się korzystne, gdy komputer jest wyposażony w bardzo wydajny procesor, np. w układ 800 MHz lub mające się pojawić w tym roku procesory 1 GHz. Wówczas można oczekiwać, że 100 MHz szyna SDRAM zacznie być elementem ograniczającym wydajność systemu. Obecnie większy wydatek związany z zakupem pamięci Rambus, które są ok. 2-krotnie droższe niż SDRAM, jest uzasadniony tylko dla użytkowników profesjonalnych aplikacji.

Rambus i DDR

Należy też zwrócić uwagę, że na rynku pojawiła się ulepszona technologia DDR SDRAM (Double Data Rate SDRAM), która umożliwia uzyskanie wydajności porównywalnej z RDRAM przy znacznie mniejszym koszcie. Największą wadą pamięci DDR jest ich mała dostępność. Uruchomienie masowej produkcji jest opóźnione o ok. pół roku w porównaniu z układami Rambus. Najnowszej generacji układy DDR SDRAM umożliwiają osiągnięcie szybkości transmisji do 2,1 GB/s (przy 133 MHz szynie danych).

Implementacja RDRAM wymaga zmiany architektury systemów, przede wszystkim zastosowania płyt głównych wyposażonych w specjalne, nowego rodzaju gniazda dla pamięci oraz odpowiednie chipsety. Pierwszym zestawem obsługującym Rambus był chipset Intel 820, wprowadzony na rynek w ub.r. Jego znacznie opóźniona premiera w związku z wykrytymi w ostatniej chwili problemami we współpracy z pamięcią przyczyniła się do spowolnienia popularyzacji RDRAM. Transformacja do nowej technologii ma być jednak stopniowa. Dostępne nowego typu płyty główne i chipset 820 obsługują zarówno układy SDRAM, jak i Rambus. Kupując komputer, użytkownik może więc wybrać rodzaj pamięci, a ponadto ma możliwość późniejszego upgrade'u.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200