Powoli, ale do przodu

Wbrew oczekiwaniom producentów procesorów na masowe zastosowania 64-bitowych układów trzeba jeszcze poczekać.

Wbrew oczekiwaniom producentów procesorów na masowe zastosowania 64-bitowych układów trzeba jeszcze poczekać.

W 2003 r. odbyły się premiery aż trzech procesorów - Madison, Opteron i Athlon64 - z których każdy zwiastuje dążenie przemysłu informatycznego w kierunku przetwarzania opartego na 64 bitach. Madison to inaczej Itanium 2, czyli kolejna nadzieja Intela na rynek superwydajnych serwerów. Opteron jest natomiast pierwszym układem AMD, który radzi sobie z aplikacjami zarówno 32-, jak i 64-bitowymi. Z kolei Athlon64 to kontynuacja znanej linii procesorów przeznaczonych dla komputerów osobistych i małych serwerów. Mimo wysiłków marketingowych, trudno wskazać na ubiegły rok jako przełomowy dla popularyzacji układów 64-bitowych.

Względny brak zainteresowania kolejnymi wersjami procesorów jest prawdopodobnie konsekwencją nieudanego debiutu pierwszych Itanium. Bez wsparcia ze strony producentów oprogramowania nawet Intel nie mógł sobie poradzić z przekonaniem klientów do zakupu nowoczesnej, ale w gruncie rzeczy nieprzydatnej technologii. Z czasem sytuacja się poprawiła. Obecnie większość popularnych systemów operacyjnych ma 64-bitowe odpowiedniki. Stale rozszerza się portfolio aplikacji biznesowych.

Powoli, ale do przodu

Procesor Intel Itanium 2 Madison

Nowy Itanium 2 miał być dla Intela punktem zwrotnym. Madison zanotował bardzo udane wejście na rynek - zanim jeszcze trafił do sprzedaży, w testach wydajności TPC-C pokonał 64-bitowy procesor IBM (potem przodownictwo w tym rankingu zmieniało się jeszcze kilkakrotnie). Na razie jednak okazuje się, że pełne poparcie dla architektury IA-64, której reprezentantem jest Madison, wykazuje tylko HP. Z wprowadzaniem serwerów z nowymi Itanium 2 nie spieszy się IBM, w którego ofercie pod koniec roku znajdowały się tylko dwa serwery z procesorami Madison Także dopiero pod koniec roku maszyny z Itanium 2 znalazły się w cennikach Fujitsu Siemens Computers. O dziwo, niewielkie zainteresowanie IA-64 wykazuje Dell.

Brak zainteresowania do tego stopnia nie podoba się Intelowi, że w grudniu zapadła decyzja o bezpłatnym udostępnianiu dużym, międzynarodowym korporacjom serwerów z nowymi procesorami Itanium 2. Każdy potencjalny klient będzie mógł je sprawdzić w działaniu przez 90 dni. Powołując program marketingowy pod nazwą Intel Itanium 2 Solution Challenge, producent procesorów ma nadzieję, że przedsiębiorstwa przekonają się, iż serwery z Itanium 2 mają większe możliwości niż aktualnie wykorzystywane serwery.

Nieco lepszy humor może mieć konkurencja Intela. Procesory AMD Opteron spotkały się z pozytywnym przyjęciem rynku. Układy wzbudziły zainteresowanie, przede wszystkim dlatego że w odróżnieniu od Itanium pozwalają na wydajną pracę nie tylko w trybie 64-bitowym, lecz także 32-bitowym, bez konieczności emulacji kodu 32-bitowego. Co więcej, AMD umożliwiła 64-bitowe adresowanie pamięci aplikacjom 32-bitowym, co pozwala potencjalnym klientom na łatwe przejście do nowej architektury.

Na razie dokonania inżynierów nie przełożyły się na wysoką sprzedaż. Kierownictwu AMD humor poprawiła za to umowa z Sun Microsystems, który zamierza stosować procesory Opteron w swoich serwerach. Ze względu na niewielkie rozmiary Opterony mają również zostać wykorzystane w serwerach blade.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200