PowerEdge FX2: system, który chce stawić czoła serwerom Moonshot

Dell zaprezentował w tym tygodniu nowy rodzaj serwera PowerEdge FX. To modularny system obliczeniowy klasy enterprise, który można konfigurować na różne sposoby by obsługiwać szeroką gamę aplikacji – od prostych do tych najbardziej wymagających.

System PowerEdge FX2 mieści się w obudowie o wielkości 2U, w której użytkownik może instalować różne moduły. Mogą to być serwery oraz pamięci masowe, które współużytkują znajdujący się w obudowie jeden zasilacz, system chłodzenia oraz moduł zarządzania.

Dell twierdzi, że rozwiązanie przypomina klasyczne systemy obliczeniowe oparte na serwerach kasetowych, ale jest łatwiejsze do zarządzania oraz może współpracować z pamięciami masowymi DAS (Direct-Attached Storage), co w przypadku serwerów kasetowych nie jest zawsze możliwe.

Zobacz również:

  • Najszybszy Helios w Cyfronecie
  • Dane w centrum świata

Firma instaluje w systemie niewielkie serwery (half-width) zawierające różne intelowskie procesory. Mniej wymagające aplikacje mogą obsługiwać układy Atom (moduł FM120x4), a bardziej wymagające układy Xeon (moduł FC630). W obudowie można np. zainstalować cztery serwery FC630 (każdy zawierający dwa osiemnastordzeniowe układy Xeon E5), 24 moduły pamięci DIMMS oraz dwa 2.5-calowe dyski twarde lub cztery dyski o wielkości 1,8 cala.

PowerEdge FX2: system, który chce stawić czoła serwerom Moonshot

Pierwsze systemy obliczeniowe linii FX2 pojawią się oficjalnie na rynku 2-go grudnia br. Na początku będą dostępne z serwerami o wielkości „half-width”, a po jakimś czasie (w pierwszym kwartale przyszłego roku) również z serwerami o wielkościach „quarter-width” i „full-width” (będą to serwery oznaczone symbolami PowerEdge FC430 Server Block, PowerEdge FD332 Storage Block i PowerEdge FC830 Server Block ). Ten ostanie będzie mógł obsługiwać najbardziej wymagające aplikacje HPC. W serwerach pojawią się też moduły oznaczone symbolem FX2 IO Aggregation (zawierające interfejsy sieciowe, dostępne w trzech wersjach).

Analitycy oceniają, że opracowany przez firmę Dell system można porównać do serwerów (Moonshot), chociaż te ostatnie mogą zawierać zarówno procesory x86, jak i ARM. Jednak platforma PowerEdge FX2 jest dużo tańsza (obudowa kosztuje ok. 1700 USD). Do tego trzeba oczywiście dodać serwery.

Serwerami PowerEdge FX2 można zarządzać przy pomocy standardowych narzędzi iDRAC8, jak również posługując się najnowsza wersją firmowego oprogramowania Open Manager Essentials. Wadą nowych serwerów linii PowerEdge FX jest to, że można je instalować tylko w dedykowanej do tego celu obudowie (nie są zgodne z obudowami M1000e i VRTX).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200