Potrzebni specjaliści od analiz Big Data

Rola analizy gromadzonych miliardów terabajtów danych powoduje, że rośnie znaczenie rozwiązań analitycznych i związanych z ich stosowaniem umiejętności.

1,5 mln

analityków Big Data będzie brakować za 6 lat w samych tylko Stanach Zjednoczonych, stwierdza raport McKinsey & Company.

Do zawodu analityka dużych zbiorów danych (tzw. Big Data) prowadzi wiele ścieżek. Przykłady amerykańskie pokazują, że jedną z nich jest praca na stanowisku bioinżyniera analizującego dane o rozprzestrzenianiu się chorób. Doświadczenia te można wykorzystać np. do analizy setek terabajtów danych użytkowników gier komputerowych. Umiejętność matematycznej analizy czynników determinujących szybkość rozprzestrzeniania się złośliwego wirusa w danej społeczności może być wykorzystana do zrozumienia interakcji użytkowników z grą komputerową.

Specjaliści poszukiwani od zaraz

Rozwiązania Big Data wykorzystują firmy, które chcą przetwarzać ogromne ilości informacji o własnej działalności i o klientach, tak aby móc lepiej podejmować strategiczne decyzje. Coraz więcej przedsiębiorstw reprezentujących praktycznie wszystkie sektory gospodarki wykorzystuje narzędzia Big Data przed wprowadzeniem na rynek nowego produktu lub usługi. Informacje o tym, co klienci kupują, czy też który produkt lub usługa przyniesie większy zwrot z inwestycji (ROI), wspomagają podejmowanie strategicznych decyzji przez zarządy tych firm. Tymczasem popyt na analizę dużych zbiorów danych nie nadąża za podażą specjalistów.

Zobacz również:

  • Databricks uruchamia usługę LakeFlow
  • Topowe technologie AI od Snowflake powstają w Polsce
  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach

Zgodnie z danymi z rynku amerykańskiego, spodziewać się można wkrótce znacznych niedoborów specjalistów znających się na analizie dużych zbiorów danych. Raport McKinsey & Company stwierdza, że za sześć lat tylko w Stanach Zjednoczonych będzie brakować 1,5 mln analityków Big Data. Mówi się też o braku od 140 tys. do 190 tys. specjalistów ze znajomością odpowiednich technologii. Amerykańskie szkoły wyższe, widząc rosnące zapotrzebowanie na specjalistów od Big Data, starają się stworzyć nowe programy nauczania, a także studia podyplomowe.

Analiza na usługach biznesu

Ludzkość generuje ogromne ilości danych

8 terabajtów danych codziennie pojawia się na serwisie Twitter.

30 petabajtów danych tworzonych jest przez użytkowników Facebooka.

1,8 zetabajtów (1,8 mld TB) informacji powstało na całym świecie w roku 2011, czyli tyle, ile można umieścić na 115 mld iPadów z dyskiem 16 GB, a liczba ta ma się podwajać co roku.

Źródło: K2 Internet

Dane wykorzystywaliśmy od zawsze, ale nigdy na taką skalę. Aż 90% danych zgromadzonych dziś na świecie zostało wygenerowanych w ciągu ostatnich dwóch lat, z czego 85% to dane nieustrukturyzowane. Dziś firmy gromadzą dane o wszystkim i na każdy temat. Posiadając odpowiednie umiejętności i narzędzia analityczne pozwalające na wykorzystanie tych danych w odpowiedni sposób, mogą osiągnąć niezwykłe rezultaty.

Przykładowo European Bakery, jedna z europejskich sieci piekarni, zaobserwowała, że w dni słoneczne sprzedaje więcej ciastek, a w dni deszczowe kanapek. Dziś firma ta dostosowuje produkcję do prognozy pogody. Z kolei w największym serwisie aukcyjnym na świecie, eBay, 7500 osób, czyli 25% wszystkich zatrudnionych, analizuje codziennie dane na temat zachowań klientów. Każdego dnia w bazach danych tej firmy przyrasta 50 TB danych, a jest ich już przetwarzanych ponad 100 PB.

Dane analizuje się nie tylko wewnątrz firm. Powstają startupy, które oferują tego typu usługi. Przykładem jest firma BrightEdge, która każdego tygodnia analizuje 100 TB danych klientów, doradzając im, jak lepiej pozycjonować się w wyszukiwarkach. "Dziś wiele osób potrafi zadać odpowiednie pytanie w systemach analitycznych, ale do analizy wielkich zbiorów danych wymagana jest dodatkowa umiejętność ich zrozumienia" - mówią przedstawiciele BrightEdge, która śledzi dane ponad 150 mld serwisów internetowych.

Kluczowe umiejętności

Aby odnieść sukces w przetwarzaniu dużych ilości danych, trzeba zastosować także bardziej rozproszone środowisko IT, które wspiera od strony technologicznej procesy analizy Big Data. Od specjalistów IT wymagane są nie tylko umiejętności związane z zarządzaniem bazami danych, ale także szeroka znajomość informatyki czy teorii algorytmów. W Big Data wyzwaniem jest bowiem skala analizowanych danych. To oznacza, że praca trwa znacznie dłużej niż tylko stworzenie zapytania z wykorzystaniem języka SQL.

Firmy planujące zatrudnić analityków Big Data poszukują osób, które potrafią wykorzystać dane tak, aby pracowały na korzyść biznesu. To nie tylko specjaliści IT, w tym programiści - to także osoby z działów biznesowych, które mają umiejętność podejmowania strategicznych decyzji. Osoby te muszą wiedzieć, jakie pytanie zadać i jak sprawić, aby uzyskana odpowiedź przyniosła największą korzyść dla firmy.

W tekście wykorzystano fragment artykułu "Wanted: Job candidates with diverse backgrounds to fill severe big-data jobs shortage" pochodzącego z amerykańskiego wydania magazynu CIO.

Więcej o rynku pracy dla specjalistów IT w serwisie praca.computerworld.pl.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200